W ramach Akcji 1 „Mobilność edukacyjna” w szkolnictwie wyższym wspierane są następujące działania:
- mobilność studentów i pracowników uczelni;
- wspólne studia magisterskie Erasmus Mundus: zintegrowane programy studiów wyższych oferowane przez konsorcja instytucji szkolnictwa wyższego, które przyznają stypendia na cały okres studiów najlepszym studentom studiów magisterskich na całym świecie (działanie centralne zarządzane przez Agencję Wykonawczą w Brukseli – EACEA – Education, Audiovisual and Culture Executive Agency);
- pożyczki dla studentów podejmujących pełne studia drugiego stopnia (magisterskie) w innym kraju uczestniczącym w programie Erasmus+; o pożyczki studenci będą mogli się ubiegać w wybranych bankach lub agencjach krajowych udzielających pożyczek studenckich (inicjatywa centralna zarządzana przez Agencję Wykonawczą w Brukseli – EACEA – Education, Audiovisual and Culture Executive Agency).
W akcji 1 „Mobilność edukacyjna” w programie Erasmus+ uczelnie mogą uzyskać dofinansowanie na prowadzenie wymiany studentów i pracowników z krajami programu oraz wymiany z krajami partnerskimi z innych regionów świata.
Projekty mobilności dotyczące współpracy z krajami programu mogą obejmować:
mobilność studentów:
- wyjazdy studentów na studia do innych krajów programu – na okres od 3 do 12 miesięcy;
- wyjazdy studentów na praktyki do innych krajów programu – na okres od 2 do 12 miesięcy;
- wyjazdy absolwentów na praktyki/staże do innych krajów programu – na okres od 2 do 12 miesięcy;
mobilność pracowników uczelni:
- wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych na uczelniach w krajach programu; do tej kategorii wchodzą także przyjazdy przedstawicieli przedsiębiorstw z innych krajów programu w celu prowadzenia zajęć dla studentów;
- wyjazdy pracowników uczelni (zarówno nauczycieli akademickich, jak i innych pracowników) do szkół wyższych, instytucji, organizacji, przedsiębiorstw w innych krajach programu w celach szkoleniowych (doskonalenie kompetencji zawodowych, poszerzanie wiedzy w danej dziedzinie, udział w szkoleniach, „work shadowing” itp.).
Indywidualni beneficjenci (studenci i pracownicy uczelni) ubiegają się o wyjazd w swojej macierzystej uczelni.
Studenci i pracownicy przyjeżdżający do polskich uczelni z uczelni z innych krajów programu otrzymują dofinansowanie (stypendium) ze swojej uczelni macierzystej (wysyłającej).
Uczelnie z krajów programu muszą mieć Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego.
Wsparcie organizacyjne
Oprócz środków przeznaczonych na dofinansowanie wyjazdów uczelnie (oraz konsorcja) prowadzące wymianę studentów lub pracowników otrzymują dofinansowanie na tzw. wsparcie organizacyjne mobilności, np. na promocję wymiany, przygotowanie językowe osób wyjeżdżających lub przyjeżdżających, programy „integracyjne” dla studentów przyjeżdżających itp.
Organizacja mobilności i rodzaje projektów
Wymiana studentów i pracowników z innymi krajami programu jest prowadzona w ramach projektów mobilności (Akcja 1). Projekty te mogą być prowadzone przez pojedyncze uczelnie albo przez konsorcja instytucji utworzone w celu wspólnego organizowania wyjazdów i zarządzania nimi.
Oba typy projektów są prowadzone na podstawie umowy finansowej z Narodową Agencją Programu Erasmus+.
Projekt mobilności prowadzony przez konsorcjum
Konsorcjum wspólnie prowadzące projekt mobilności jest konsorcjum krajowym, co oznacza, że w przypadku wnioskowania w naszym kraju w jego skład wchodzą jedynie polskie instytucje.
Minimalny skład konsorcjum to trzech partnerów, w tym co najmniej dwie szkoły wyższe. W skład konsorcjum mogą wchodzić tylko uczelnie albo uczelnie oraz jedna organizacja niebędąca szkoła wyższą, która w takim przypadku musi pełnić rolę koordynatora.
Wniosek o dofinansowanie projektu mobilności w sektorze szkolnictwa wyższego może składać:
- samodzielnie szkoła wyższa;
- szkoła wyższa lub inna instytucja będąca koordynatorem konsorcjum uczelni.
Wnioski należy składać do Narodowej Agencji Programu Erasmus+.
Uczelnia składająca wniosek samodzielnie, w imieniu konsorcjum lub wchodząca w skład konsorcjum musi posiadać Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE – Erasmus Charter for Higher Education).
Jest zalecane, aby przed złożeniem wniosku do Narodowej Agencji szkoła wyższa lub konsorcjum podpisały z uczelniami i instytucjami partnerskimi umowy międzyinstytucjonalne (dwustronne) o wymianie studentów, wymianie nauczycieli i/lub wymianie pracowników.
Jedna uczelnia (lub jedno konsorcjum) może złożyć tylko jeden wniosek dotyczący mobilności z krajami programu. Jeśli uczelnia (lub konsorcjum) planuje także wymianę z krajami partnerskimi, musi złożyć osobny wniosek na innym formularzu eForm.
Konsorcjum ubiegające się o dofinansowanie mobilności jest zobowiązane uzyskać tzw. akredytację, czyli uprawnienie do udziału w programie Erasmus+. Koordynator konsorcjum składa osobny wniosek o akredytację i osobny o dofinansowanie mobilności. Akredytacja nadawana jest w postaci certyfikatu Mobility Consortium Certficate. Aby uzyskać certyfikat, instytucja koordynująca musi złożyć wniosek Accreditation of Higher Education Mobility Consortium (termin złożenia jest taki sam jak w przypadku wniosku o dofinansowanie wyjazdów).
Wniosek o dofinansowanie mobilności składa się raz w roku.
Wniosek elektroniczny (eForm) w postaci aktywnego pliku PDF jest składany w trybie online; trafia on do Narodowej Agencji organizacji wnioskującej.
Wniosek dotyczący wymiany z krajami programu podlega tylko ocenie formalnej.