Brexit

Po ratyfikacji Umowy o Wystąpieniu przez Wielką Brytanię i Parlament Europejski, Brexit wszedł w życie z dniem 01.02.2020r. Okres przejściowy zakończy się 31.12.2020r.

Umowa o Wystąpieniu przewiduje udział Zjednoczonego Królestwa w bieżących programach na lata 2014–2020, w tym Erasmus + i Europejskim Korpusie Solidarności, do czasu zamknięcia programów, co oznacza, że ​​beneficjenci z Wielkiej Brytanii mogą nadal uczestniczyć w dotacjach przyznawanych na podstawie obecnych rozporządzeń do czasu zakończenia wszystkich działań , nawet jeśli nastąpi to po 2020r.
W związku z tym Rozporządzenie Awaryjne Erasmus+(19.03.2019r.) i Ogólna Regulacja Awaryjna  2020 (19.12.2019r.), przyjęte w celu ograniczenia potencjalnego ryzyka „brexitu bez porozumienia”, nie będą miały zastosowania.
Od 1 stycznia 2021r. Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie jeśli chodzi o dostęp  do programów UE, w tym Erasmus+.  Ewentualny udział Wielkiej Brytanii w przyszłych programach po 2020r. będzie zależeć od wyniku ogólnych negocjacji w sprawie przyszłych stosunków między stronami.

Często zadawane pytania dotyczące Brexitu zostaną wkrótce zaktualizowane i będą punktem odniesienia dla NA, beneficjentów i uczestników.

Erasmus + i Europejski Korpus Solidarności w obliczu Brexit – nowe informacje

Rada Europejska w dniu 11 kwietnia 2019 r. postanowiła, w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem, przedłużyć okres obowiązywania art. 50 ust. 3 TUE do dnia 31 października 2019 r.
W związku z podpisanym porozumieniem Wielka Brytania pozostaje państwem członkowskim Unii Europejskiej do dnia 31 października 2019 r., ze wszystkimi prawami i obowiązkami.

Co w praktyce oznacza to dla aktualnych i przyszłych uczestników programów Erasmus+
i Europejskiego Korpusu Solidarności?

  • Zjednoczone Królestwo nadal w pełni uczestniczy w programach: Erasmus+ i Europejskim Korpusie Solidarności,
  • W przypadku ratyfikacji umowy o wycofaniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przed dniem 31 października 2019 r. Zjednoczone Królestwo nadal będzie się kwalifikować do udziału
    w programie Erasmus+ i Korpusie Solidarności.
  • Przyszłe wycofanie się Zjednoczonego Królestwa nie może stanowić uzasadnienia dla anulowania rozpoczętej (lub planowanej) Akcji 1 – mobilności, o ile umowa została podpisana przed 31 października 2019 r.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami Narodowej Agencji Erasmusa+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności: kontakt

W dniu ogłoszenia wyników referendum przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii Komisja Europejska poinformowała, że proces wychodzenia z UE potrwa dwa lata. Obecnie na wyspach nadal obowiązuje unijne prawo. Nie zmieniają się również warunki unijnych programów edukacyjnych, w tym programu Erasmus+.

Najczęściej zadawane pytania