Projekty realizowane w Akcji 1. Mobilność edukacyjna, w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, mają na celu wspieranie mobilności uczniów i absolwentów, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, kadry zarządzającej w placówkach oświatowych i pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych. Wspierają one rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych oraz działania wzmacniające jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego.
W ramach akcji 1 instytucje mogą wnioskować o dofinansowanie projektów mobilności uczniów i kadry.
Dzięki udziałowi w stażu zagranicznym uczniowie oraz niedawni absolwenci zdobywają praktyczne doświadczenie i doskonalą swoje umiejętności językowe. Udział w mobilności ułatwia im przejście od etapu nauki do zatrudnienia. Mogą odbywać staż w przedsiębiorstwie, instytucji publicznej, organizacji pozarządowej albo w centrum kształcenia lub szkolenia zawodowego. Wyjazd może trwać od dwóch tygodni do dwunastu miesięcy. Integralną częścią stażu jest przygotowanie w postaci zajęć językowych oraz kulturowo-pedagogicznych. Uczeń otrzymuje dofinansowanie na podróż i pobyt za granicą, a organizacja wysyłająca na przygotowanie i zarządzanie mobilnością zgodnie ze stawkami ogłaszanymi corocznie przez Komisję Europejską.
W ramach akcji 1 instytucje mogą również wnioskować o dofinansowanie projektów mobilności kadry. Program Erasmus+ stwarza nauczycielom przedmiotów zawodowych, opiekunom praktyk i doradcom zawodowym możliwość poznania za granicą nowych metod uczenia oraz nowości technicznych i organizacyjnych, które mogą być niedostępne w szkole, a nawet u rodzimych przedsiębiorców. Podczas wyjazdów zagranicznych, które trwają od 2 dni do 2 miesięcy nauczyciel odbywa praktykę zawodową w przedsiębiorstwie albo w instytucji kształcenia lub szkolenia zawodowego, prowadzi obserwację typu job shadowing w instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego albo kurs czy szkolenie w zagranicznych instytucjach partnerskich.
Akcja 1. Mobilność Edukacyjna
Dzięki programowi Erasmus+ osoby uczące się zawodu mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe.
Uczniowie mogą podjąć staż w przedsiębiorstwie lub w placówce kształcenia/szkolenia zawodowego w innym kraju. Tego rodzaju doświadczenie ma im ułatwić przejście z etapu nauki do zatrudnienia.
Wyjazdy na staż /praktykę zagraniczną mogą trwać od 2 tygodni do 12 miesięcy. Integralną częścią jest przygotowanie uczniów poprzez zapewnienie im przez organizację wysyłającą (ich macierzystą szkołę/placówkę kształcenia) zajęć językowych oraz kulturowo-pedagogicznych. Program stażu/praktyki zagranicznej dla uczestnika mobilności musi być spójny z programem kształcenia w danym zawodzie i musi być określony przez organizację wysyłającą oraz organizację przyjmującą już na etapie składania wniosku. Rekomendowane jest dołączenie do wniosku ustalonego programu stażu zagranicznego.
Udział w stażu musi być udokumentowany odpowiednim zaświadczeniem oraz dokumentem Europass Mobilność. Więcej informacji na temat dokumentów Europass można znaleźć na stronie pod adresem: http://europass.org.pl/.
Potencjalni beneficjenci
Staże i praktyki zagraniczne przeznaczone są dla:
- uczniów szkół branżowych i technicznych;
- osób w trakcie szkolenia zawodowego u pracodawcy;
- absolwentów – tzw. „recent graduates” (mobilność musi być zrealizowana w ciągu jednego roku od ukończenia nauki przez uczestnika).
Udział osób bezrobotnych w zagranicznych stażach jest działaniem nieuprawnionym.
Czas trwania mobilności uczniów/absolwentów:
- od 2 tygodni do mniej niż 3 miesięcy (krótkoterminowe staże)
- od 3 do 12 miesięcy (długoterminowe staże ErasmusPro)
Ścieżka długoterminowych staży to szansa dla młodych ludzi na zdobycie praktycznych umiejętności zawodowych, których oczekują od nich pracodawcy. Mobilności, trwające minimum 3 miesiące, mają na celu poprawę umiejętności i kompetencji, czy to zawodowych czy osobistych, z korzyścią zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i praktykanta. Decydując się więc na tę ścieżkę, wnioskodawca musi mieć świadomość, że długoterminowe staże powinny odbywać się w przedsiębiorstwie i mieć charakter jak najbardziej praktyczny (choć jednocześnie instytucją partnerską wskazaną we wniosku może być placówka/centrum kształcenia zawodowego).
W przypadku wyboru tej ścieżki, organizacja może zawnioskować o dodatkowe środki na krótką wizytę przygotowawczą w instytucji partnerskiej, podczas której omówione zostaną organizacyjne i jakościowe aspekty organizacji długoterminowej mobilności.
Program Erasmus+ stwarza też możliwość poznania za granicą nowych metod uczenia zawodu, podniesienia swoich kompetencji zawodowych, pedagogicznych oraz językowych jak również rozwijania trwałej współpracy między instytucjami kształcenia i szkolenia zawodowego z różnych krajów.
Osoby zajmujące się kształceniem i szkoleniem zawodowym mogą:
- brać udział w praktykach zawodowych w przedsiębiorstwach, instytucjach kształcenia lub szkolenia zawodowego;
- uczestniczyć w praktykach typu job shadowing lub innego rodzaju szkoleniach praktycznych w placówkach kształcenia i szkolenia zawodowego;
- prowadzić kursy i szkolenia w zagranicznych instytucjach partnerskich, w tym w instytucji wnioskującej oraz w instytucjach należących do krajowego konsorcjum.
Udział w ww. typach mobilności wpisuje się w programy doskonalenia zawodowego kadry edukacji zawodowej.
Potencjalni beneficjenci
Wyjazdy o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym, trwające od 2 dni do 2 miesięcy, są przeznaczone dla osób zajmujących się kształceniem i szkoleniem zawodowym, takich jak:
- nauczyciele, trenerzy, opiekunowie praktyk w przedsiębiorstwach lub w warsztatach szkolnych;
- doradcy zawodowi, osoby zajmujące się organizacją wyjazdów szkoleniowych;
- osoby odpowiedzialne za kształcenie zawodowe w przedsiębiorstwach, instytucjach sektora publicznego i pozarządowego.
Udział osób, które nie są kadrą organizacji kształcenia i szkolenia zawodowego będzie uznany za nieuprawniony.
Zasady
- Wnioskowanie
Wnioski składane są raz w roku za pośrednictwem formularz on-line przez organizacje uprawnione do udziału w akcji 1.
Wnioski o dofinansowanie projektów mogą składać wyłącznie organizacje kształcenia i szkolenia zawodowego (ang. VET organisations) tzn. podmioty, które prowadzą statutową działalność edukacyjną i dydaktyczną w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego (oferują programy kształcenia i szkolenia zawodowego). Natomiast organizacje, które nie są bezpośrednio organizacją kształcenia i szkolenia zawodowego mogą uczestniczyć w projekcie mobilności wyłącznie w ramach konsorcjum.
WAŻNE: jedna organizacja może złożyć tylko jeden wniosek w konkursie 2020 w ramach akcji 1. w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe. W jednym wniosku organizacja może zaplanować mobilność zarówno uczniów jak i kadry kształcenia zawodowego. Złożenie osobnych wniosków przez tę samą instytucję spowoduje odrzucenie wniosków na etapie oceny formalnej.
- Dofinansowanie
Dofinansowanie projektu obejmuje koszty związane z podróżą, wsparciem indywidualnym uczestnika mobilności oraz wsparciem organizacyjnym dla placówki (stawki ryczałtowe).
Informacja na temat wysokości stawek w konkursie 2020 w ramach kategorii wsparcie indywidualne jest dostępna na stronie programu w zakładce KOMUNIKATY. Są to stawki ryczałtowe.
Finansowanie ze środków programu Erasmus+ jest wyrażone w walucie Euro.
Wyjazdy zagraniczne mogą odbywać się do krajów uprawnionych do udziału w programie Erasmus+. Aktualny wykaz uprawnionych krajów programu znajduje się w Przewodniku po programie Erasmus+ 2020.
- Czas trwania projektu
Projekty mobilności mogą trwać od 1 roku do 2 lat.
Okres trwania projektu określa wnioskodawca, uwzględniając działania przygotowawcze przed mobilnością, terminy praktyk/staży oraz działania ewaluacyjne i upowszechniające po zakończeniu wyjazdów.
Działania w projekcie mogą się rozpocząć pomiędzy 1 czerwca a 31 grudnia 2020 r.