Ogólnopolska Konferencja pt.:
„Twój projekt inspiracją dla innych.
Praktycznie o rezultatach projektów edukacyjnych”
13-14 września 2020 r.
Wrocław
Grupa docelowa konferencji: nauczycielki i nauczyciele przedszkoli i nauczania wczesnoszkolnego
I Dzień Konferecji (niedziela, 13 września)
Prowadząca:
Grażyna Ziółek, Przedszkole nr 237 w Warszawie
Opis warsztatu:
Metoda Persona dolls skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym. Ma na celu rozwijanie umiejętności społecznych. Nauczyciel pracuje z dziećmi korzystając z lalki, która otrzymuje cechy dziecka w wieku wychowanków danej grupy rówieśniczej. Metoda lalek personalnych pozwala lepiej przygotować dzieci do funkcjonowania w dzisiejszym świecie, radzeniem sobie z jego wyzwaniami i rozumieniu innych a także uczy samodzielnego radzenia sobie z napotkanymi trudnościami
Podczas warsztatu zaprezentuję metodę Persona dolls. Uczestnicy zapoznają się z genezą metody, metodologią prowadzenia zajęć oraz schematem sesji z dziećmi. Będą wiedzieli jak stworzyć profil lalki oraz w jakich sytuacjach korzystać z tej metody. Uczestnicy uzyskają informacje na temat wpływu metody na rozwój dzieci i ich funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.
II Dzień Konferecji (poniedziałek, 14 września)
Prowadzący:
Kamil Śliwowski, Centralny Dom Technologii w Warszawie
Opis wykładu:
Wykorzystanie cyfrowych zasobów wiedzy, które powstają w projektach edukacyjnych rośnie z roku na rok, tak jak inne obszary wykorzystania sieci. To oznacza również rosnącą konkurencję o uwagę odbiorców i konieczność umiejętnego docierania do nich. Podczas spotkania dowiesz się jak wzmocnić cyfrowe kanały docierania do odbiorców, jakie narzędzia wykorzystać do tego, by ich lepiej poznać i spełnić oczekiwania, co do tego jak, gdzie i za pomocą jakich narzędzi chcą korzystać z rezultatów Twoich działań. Podczas spotkania poznamy narzędzie analizowania danych Facebooka o publiczności i będziemy ćwiczyć wybieranie (głównie darmowych) narzędzi cyfrowej komunikacji oraz angażowania odbiorców.
Prowadzący:
Maciej Jankowski, Stowarzyszenie Passionfruits w Warszawie
Opis warsztatu:
W ramach międzynarodowego (Polska, Litwa, Czechy) „Partnerstwa Strategicznego na rzecz Tańca w Edukacji“ opracowaliśmy zestaw otwartych zasobów edukacyjnych skierowanych do nauczycieli edukacji początkowej. Przygotowywane narzędzie oparliśmy o tańce i melodie ludowe z naszych trzech krajów. Tak powstało 15 historii opowiadanych muzyką i ruchem które pomóc miały w przybliżeniu dzieciom bogactwa kultury tradycyjnej naszego regionu Europy a także ułatwić im rozwijanie umiejętności współpracy i wyrażania emocji. Podczas tych warsztatów pokażemy Państwu jak korzystać z narzędzia, jak dostosować je do swoich potrzeb a także damy szansę ponownie odkryć w sobie dziecko i po prostu bawić się tańcem.
Prowadzące:
Anna Iwanowska, Valeriva Telistisna, Fundacja Integracji Społecznej PROM we Wrocławiu
Opis warsztatu:
W trakcie warsztatu zaprezentujemy:
– doświadczenia parunastu wrocławskich przedszkoli i kilku szkół we współpracy z wolontariuszami zagranicznymi;
– zajęcia interaktywne, z udziałem naszych wolontariuszy (gry i ćwiczenia), pokazujące w jaki sposób można komunikować się z ludźmi, nie znając języka i na co zwrócić uwagę, by móc się skutecznie porozumiewać;
– kilka metod edukacyjnych wykorzystywanych przez wolontariuszy w pracy.
Każdy uczestnik otrzyma publikację pdf: “Play with us!” (gry i zabawy z różnych krajów) oraz drukowany podręcznik “Volunteer with us!” zawierający m.in. praktyczne wskazówki dotyczące metod komunikacji z zagranicznym wolontariuszem lub obcojęzycznym dzieckiem, przykłady gier i zabaw z różnych krajów Europy i Azji, propozycje dot. sposobów motywowania wolontariusza oraz metod ewaluacji jego pracy.
Prowadząca:
Alicja Pietrzak, Dyrektor Biura Edukacji Szkolnej, Młodzieży i Europejskiego Korpusu Solidarności
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie