Ogólnopolska Konferencja pt.:
„Twój projekt inspiracją dla innych.
Praktycznie o rezultatach projektów edukacyjnych”
13-14 września 2020 r.
Łódź
Grupa docelowa konferencji: nauczycielki i nauczyciele szkół podstawowych i średnich
UWAGA! Ze względu na tematy i charakter warsztatów, prosimy o zabranie ze sobą wygodnego ubrania sportowego. Zarówno gra terenowa, jak i warsztaty z zakresu metody mindfulness będą zawierały elementy praktycznych ćwiczeń. Jednocześnie informujemy, że każdy z Państwa otrzyma fabrycznie nowy zestaw ćwiczeniowy w postaci karimaty i kocyka, a wynajęta sala pozwoli na zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy uczestnikami. Wszelkie standardy higieniczne zostaną więc zachowane.
Prosimy o zabranie ze sobą maseczek.
I Dzień Konferecji (niedziela, 13 września)
Prowadzący:
Teodor Sobczak, Fundacja Innowatorium
Opis gry terenowej:
Gry terenowe na dobre zagościły w krajobrazie wydarzeń edukacyjno-kulturalnych. Często są dodatkiem do pikników, świąt i obchodów. Każdy o nich słyszał, wszyscy wiedzą jak wyglądają, ale gdy przychodzi do samodzielnego stworzenia tego rodzaju narzędzi pojawiają się schody. Łatwo jest popełnić błąd i zrazić się do tej metody, a przecież jest to rodzaj narzędzi, który pozwala z młodzieżą wyjść na zewnątrz i przekazać ważną porcję wiedzy i umiejętności, w niecodzienny sposób. Bo kiedy zdarzyło się, że uczniowie na pytanie „czy chcecie mieć zajęcia na zewnątrz“ złapali kurczowo ławek i błagali żeby zostać w budynku? No właśnie 🙂 Podczas wykładu zajmiemy się podstawami projektowania gier: od czego zacząć, jakie kolejne kroki trzeba podjąć, żeby doprowadzić grę do szczęśliwego zakończenia, czemu wizja lokalna jest niezbędna i czym w ogóle jest ta cała mechanika gry?
Prowadzący:
Iwona Wojcieszak, Zenobia Rybka, Szkoła Podstawowa we Wziąchowie Wielkim
Opis warsztatu:
Warsztaty będą przeprowadzone w formie gry terenowej tzw. podchodów jako przykładu zajęć outdoorowych będących angażującą i aktywizującą formą prowadzenia zajęć. Olbrzymią korzyścią tej metody jest możliwość pracy zespołowej, w której grupa ze sobą współpracuje, dzieli wiedzą i ją wykorzystuje, doskonale się przy tym bawiąc.
Motywem przewodnim zaproponowanej gry terenowej jest wyjątkowość i piękno Doliny Baryczy. Celem jest pobudzanie zainteresowań wiedzy związanej z przyrodą. Zespół będzie musiał wykazać się sprytem i kreatywnym myśleniem, aby odczytać zaszyfrowane wskazówki i rozwiązać zawiłe zagadki i łamigłówki, prowadzące ich do kolejnych punktów i odnalezienia ukrytego skarbu.
II Dzień Konferecji (poniedziałek, 14 września)
Prowadzący:
Kamil Śliwowski, Centralny Dom Technologii w Warszawie
Opis wykładu:
Wykorzystanie cyfrowych zasobów wiedzy, które powstają w projektach edukacyjnych rośnie z roku na rok, tak jak inne obszary wykorzystania sieci. To oznacza również rosnącą konkurencję o uwagę odbiorców i konieczność umiejętnego docierania do nich. Podczas spotkania dowiesz się jak wzmocnić cyfrowe kanały docierania do odbiorców, jakie narzędzia wykorzystać do tego, by ich lepiej poznać i spełnić oczekiwania, co do tego jak, gdzie i za pomocą jakich narzędzi chcą korzystać z rezultatów Twoich działań. Podczas spotkania poznamy narzędzie analizowania danych Facebooka o publiczności i będziemy ćwiczyć wybieranie (głównie darmowych) narzędzi cyfrowej komunikacji oraz angażowania odbiorców.
Prowadzące:
Edyta Izwantowska, Urszula Głodowska, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II w Warszawie
Opis warsztatu:
Obszary tematyczne warsztatu to:
- wykorzystanie technologii informacyjno – komunikacyjnych TIK w procesie nauczania – uczenia się ;
- wykorzystania aktywizujących metod w procesie nauczania – uczenia się;
- wdrożenia nowoczesnych metod nauczania w oparciu o zasoby i narzędzia internetowe;
- podniesienie wiedzy i umiejętności uczestników w zakresie praktycznego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w codziennej pracy na miarę nauczycieli XXI wieku;
- zaznajomieni z technologicznymi nowinkami oraz zaletami płynącymi z wykorzystania narzędzi cyfrowych podczas lekcji, w tym konkretnych aplikacji, narzędzi internetowych;
- udostępnienie bazy linków oraz źródeł do czerpania pomysłów oraz inspiracji.
UWAGA: w miarę możliwości prosimy o zabranie laptopów lub tabletów.
Prowadząca:
Joanna Jędrzejczak – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FERSO) z Łodzi
Opis warsztatu:
Głównym celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z zasadami programu Europejski Korpus Solidarności – założeniami edukacyjnymi, wymogami formalnymi i kwestiami finansowymi. Ponad to nauczyciele będą mieli możliwość określić posiadane zasoby, które sprzyjają współpracy z młodym wolontariuszem międzynarodowym. GOściem specjalnym będą wolontariusze, którzy realizowali swoje projekty w łódzkich placówkach i opowiedzą o tym doświadczeniu ze swojej perspektywy.
Dzięki udziałowi w spotkaniu uczestnicy będą mogli podjąć pierwsze kroki w celu zaproszenia wolontariusza do swojej placówki, poznają warunki realizacji takiego projektu samodzielnie, jak i we współpracy z organizacją wspierającą.
Prowadząca:
Alicja Pietrzak, Dyrektor Biura Edukacji Szkolnej, Młodzieży i Europejskiego Korpusu Solidarności
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie