Jest porozumienie w sprawie programu Erasmus+

26 czerwca irlandzka prezydencja osiągnęła porozumienie w sprawie programu Erasmus+. Pod jego szyldem skupione będą działania prowadzone dotychczas  w ramach programów „Uczenie się przez całe życie” (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig) oraz „Młodzież w działaniu”.

Erasmus+ wystartuje w styczniu 2014 r. Środki finansowe na działania prowadzone w ramach programu będą przyznawane do końca 2020 r. Budżet programu wyniesie ok. 16 mld euro. Działania prowadzone w ramach Erasmusa+ będą skupione na kształceniu formalnym i nieformalnym ponad granicami Unii Europejskiej w celu kształtowania umiejętności studentów, młodzieży szkolnej, osób starszych, nauczycieli, a także poprawy ich sytuacji na rynku pracy. Ponadto po raz pierwszy w programie znalazły się fundusze na sport.

– Erasmus+ będzie zwiększał szanse młodych osób oraz stworzy dla nich kolejne możliwości – komentuje Ruairí Quinn, irlandzki minister edukacji. Dodaje, że od 2007 r. do dziś z unijnych programów korzystało 400 tys. osób rocznie. Zmiana, którą przewiduje osiągnięte dziś porozumienie, spowoduje, że z unijnych funduszy przeznaczonych na kształcenie formalne i nieformalne w przyszłości skorzysta znacznie więcej osób.

Program zostanie podzielony na trzy segmenty: mobilność edukacyjna, współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk oraz wsparcia reform polityki edukacyjnej.

W ramach pierwszego segmentu studenci i uczniowie będą mogli się uczyć w instytucji partnerskiej, odbywać staż lub zdobywać doświadczenia jako uczeń, asystent lub praktykant za granicą. Pracownicy naukowi będą mogli prowadzić zajęcia, odbywać staże lub profesjonalne szkolenia za granicą. Przewidziano też wsparcie międzynarodowej wymiany studentów i pracowników do i z krajów trzecich w zakresie szkolnictwa wyższego.

W ramach współpracy na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, Erasmus+ umożliwi m.in. nawiązywanie partnerstwa strategicznego pomiędzy instytucjami edukacyjnymi a przedsiębiorstwami.

 

Materiały dla mediów:

Fot. Nita Winter (CC BY-NC 2.0)

Zobacz inne Aktualności

Erasmus+

Ankieta dotycząca oceny modelu finansowania w programie [...]

Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Ecorys, międzynarodową firmę badawczą, w imieniu Dyrekc[...]
Edukacja Szkolna

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w konkursie 2021 w A[...]

Serdecznie zapraszamy na spotkanie na platformie ZOOM wszystkich zainteresowanych programem Erasmus+, którzy zamierzają [...]
Edukacja Szkolna

Dni otwarte Edukacja Szkolna – Akcja 1 – online

W dniach 29 kwietnia oraz 5 maja 2021 zapraszamy na Dni Otwarte dla osób chcących złożyć wnioski w tegorocznej edycji ko[...]