05
gru
2019
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza z Europejskim Korpusem Solidarności
Data rozpoczęcia:
5 grudnia 2019
Miejsce:
Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu ul Dobra 56/66, Warszawa
Kategoria wydarzenia:
Erasmus+

Opis wydarzenia

Narodowa Agencja Europejskiego Korpusu Solidarności we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu z Warszawy zapraszają na „Spotkanie z wolontariatem” w ramach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

5 grudnia zapraszamy na spotkania z ciekawymi osobami, które opowiedzą o wolontariacie i aktywności społecznej, o tym czy wolontariat może być pomysłem na „gap year”, o tym jak wolontariusze angażują się w działania ekologiczne i organizacjach związanych z kulturą. I na koniec o tym czy w trakcie wolontariatu można się czegoś nauczyć i czego?

 

Cele wydarzenia

Podczas spotkania będzie szansa zapoznania się różnymi formami wolontariatu. Przyjdź,  posłuchaj i zainspiruj się.

 • 11.00-11.30 – Wolontariat dla środowiska – Michał Reszel, aktywista
  Co raz więcej młodych ludzi angażuje się w działania. ekologiczne. Środowisko i jego stan to bardzo ważna kwestia, istotna dla wszystkich. Czy można działać wolontaricko na rzecz poprawy klimatu?
 • 11.45- 12.15 Wolontariat i podróże – Wiola Starczewska, podróżniczka, była wolontariuszka Wolontariatu Europejskiego i autorka bloga „gdziekolwiek jesteś” – https://starczewska.com/
  Czy wolontariat może być początkiem fascynującej przygody podróżniczej.
 • 12.30-13.00 – Wolontariat w kulturze – Dominika Jagiełło, koordynatorka wolontariatu w Muzeum Sztuki Współczesnej, Warszawa
  Jak wolontariusze wspierają instytucje działające w obszarze kultury. Czy muzeum potrzebuje wolontariuszy? Co można robić ciekawego?
 • 13.30-14.00 – Wolontariat – pomysł na „gap year”  – czy warto skorzystać? – Dominik Gawron, związany z portalem „Rok w bok” – https://rokwbok.pl/
  „Gap year” – rok przerwy w studiach, w pracy, między szkołą a studiami. Tysiące osób na cały świeci decydują się na rok przerwy zanim podejmą kolejny etap edukacji, albo zanim skończą studia. Zdobywają doświadczenia i podróżują. Czy wolontariat może być pomysłem na „gap year? A co na to rodzice?
 • 14.30-15.30 – Wolontariat międzynarodowy- Europejski Korpus Solidarności – Alumni Europejskiego Korpusu Solidarności
  O swoich doświadczeniach w trakcie projektu wolontariatu zagranicznego Europejskiego Korpusu Solidarności i Wolontariatu Europejskiego opowiedzą byli wolontariusze.
 • 15.30-16.00 – Wolontariat dla środowiska, cz. 2 –  Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
 • 16.30-17.00 -Wolontariat, umiejętności, kompetencje – Karolina Pawlak, Młodzieżowa Rada Urzędu Dzielnicy Wola m. st. WarszawyJakie korzyści można zyskać będąc wolontariuszem. Kompetencje „miękkie” – elastyczność, umiejętność pracy w zespole, umiejętność szybkiego reagowania to umiejętności, których wymaga rynek pracy. Czy wolontariat może pomóc w ich zdobyciu?

Europejski Korpus Solidarności to program Komisji Europejskiej, który umożliwia ludziom w wieku 18-30 wyjazdy na projekty wolontariatu za granicę. Wolontariusz może spędzić czas do 12 miesięcy w jednym z krajów uczestniczących w programie podejmując pracę w charakterze wolontariusza. Nie ponosi żadnych kosztów z związku z wyjazdem. Ma zapewnione zakwaterowanie, podróż, wyżywienie, kieszonkowe, ubezpieczenie.

Partnerzy wydarzenia:

 

Koordynatorzy wydarzenia

Kalina Strzałba

Wolontariat Europejski

email: kstrzalba@frse.org.pl

tel: 22 46 31 411

Zobacz nadchodzące wydarzenia