Tool Fair to spotkanie osób pracujących z młodzieżą w ramach różnorodnych inicjatyw i projektów edukacyjnych skupionych na edukacji pozaformalnej. Wydarzenie stworzy przestrzeń do wymiany doświadczeń i dyskusji, a także uczenia się.
Międzynarodowe Targi Narzędzi Edukacyjnych Tool Fair to jedno z największych wydarzeń tego rodzaju, które w całości poświęcone jest zwiększaniu jakości pracy z młodzieżą z wykorzystaniem metod edukacji pozaformalnej. Podczas organizowanych co rok targach spotykają się pracownicy organizacji pozarządowych, wolontariusze, trenerzy, facylitatorzy oraz inni specjaliści oraz entuzjaści pracy z młodzieżą. Podczas kilkudniowego spotkania dzielą się najlepszymi pomysłami na urozmaicenie swojej pracy z młodymi ludźmi, prowadząc prezentacje i warsztaty. Targi to doskonała okazja dla pracowników młodzieżowych nie tylko do odświeżenia swojego zestawu narzędzi, ale też do nawiązywania cennych kontaktów z przedstawicielami innych organizacji.
Polska edycja targów edukacyjnych Tool Fair stanowi wstęp do uczestnictwa w ich międzynarodowej edycji, które w tym roku zostaną zorganizowane w listopadzie w Rovaniemi (Finlandia). Organizacja majowego wydarzenia rozpoczyna również serię wydarzeń organizowanych w Warszawie 9 maja br. w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży (ETM). Tegoroczna edycja Tool Fair Poland wpisuje się w obchody tego jednego z największych wydarzeń międzynarodowych dedykowanych młodzieży i osobom pracującym w tym obszarze. Wydarzenia takie jak Tool Fair Poland, które towarzyszą głównym obchodom ETM, mają na celu nie tylko stworzenie okazji do wymiany wiedzy i doświadczeń pracowników młodzieżowych, ale też aktywizowanie młodzieży do działania zgodnie z motywem przewodnim ETM, który w 2019 brzmi „Demokracja i ja”.
Celem targów edukacyjnych Tool Fair Poland jest wsparcie osób pracujących z młodzieżą w:
- wymianie doświadczeń oraz wiedzy w zakresie ich dostosowywania do panujących realiów pracy,
- dzieleniu się wiedzą oraz krytyczną oceną polityk młodzieżowych oraz badań poświęconych pracy z młodzieżą,
- odkrywaniu nowych oraz dzieleniu się istniejącymi pozaformalnymi metodami pracy z młodymi ludźmi,
- promowaniu pracy z młodzieżą w kontekście lokalnym.
Zobacz, jakie przygotowliśmy warsztaty:
Szeroka oferta programów edukacyjnych dla młodzieży jest olbrzymim atutem Eurodesku. Jednocześnie wdrożenie młodych ludzi do korzystania z programów zazwyczaj wiąże się z dużym oporem, niezrozumieniem i niskim poziomem wiedzy. By ułatwić pracę trenerom Eurodesku, którzy podczas warsztatów przybliżają młodym ludziom tematykę mobilności, powstaje warsztatowa gra planszowa. Uczestnicy będą mieli możliwość zaplanować swoją karierę, podróżować po całym świecie i skorzystać z 39 różnych programów mobilności. Podczas Tool Fair zaprezentowana zostanie rozwojowa wersja gry. Pokaz gry, będzie miał formę 90 minutowego testu. Będzie to prawdopodobnie ostatni przedpremierowy pokaz gry.
Warsztaty FEP dają możliwość wprowadzenia do programu nauczania, powszechnie stosowanej w Skandynawii metody “learning by doing” (nauka przez działanie) w takim etapie życia młodzieży, kiedy rozwijanie umiejętności miękkich jest możliwe. Wykorzystywanie metody przyczyni się do zwiększenia wiedzy na temat przedsiębiorczości oraz pozyskania przez młodzież praktycznej pomocy w podjęciu decyzji związanych z przyszłą ścieżką kariery lub edukacji.
Gra planszowa EU on the Board została opracowana przez Stowarzyszenie Europe4Youth dla podniesienia wiedzy młodych ludzi o instytucjach europejskich i zrozumienia procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej. Gra polega na ukonstytuowaniu parlamentów narodowych oraz instytucji europejskich z reprezentantów każdego kraju oraz przeprowadzenie uproszczonego procesu decyzyjnego, tj. podjęcia decyzji przez każdą z instytucji na temat kolejnych tematów z kart legislacji. Uczestnicy dyskutują nad rzeczywistymi lub fikcyjnymi tematami, kalkulując i balansując narodowe i wspólnotowe interesy. Gra pokazuje jak wygląda europejska polityka oraz gra interesami między państwami członkowskimi
Prezentacja na temat streetworkingu oraz kilku innowacyjnych narzędzi wprowadzonych do pracy tą metodą: Filmoterapia, Dogoterapia, Psychogimnastyka, Psycholog środowiskowy
Jednym z elementów warsztatu będą ćwiczenia praktyczne metodą psychogimnastyki.
ADR (Alternative Dispute Resolution), czyli alternatywne formy rozstrzygania sporów to zbiór metod, które z powodzeniem można stosować w pracy z młodzieżą. Mediacja to coś więcej niż rozwiązywanie konfliktów przy pomocy trzeciej osoby. To przede wszystkim rozwijanie umiejętności, które są niezbędne młodym ludziom zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W ADR zamiast rywalizacji, proponujemy współpracę opartą na rozumieniu potrzeb, wartości oraz emocji. Podczas warsztatu zaprezentowany zostanie podręcznik „Jak uczyć młodzież rozwiązywania konfliktów?” Uczestnicy będą mieć także możliwość wzięcia udziału w praktycznych zadaniach.
Podczas tego warsztatu uczestnicy będą mogli zapoznać się z podstawowymi koncepcjami ułatwień graficznych w pracy trenera lub pracownika młodzieżowego. Każdy uczestnik będzie miał okazję wypróbować w praktyce proste i działające schematy do rysowania prostych, metaforycznych obrazów, które mogą pomóc w pracy z młodymi ludźmi. Będziemy dużo rysować i mówić niewiele. Głównym rezultatem będzie pozbycie się strachu przed rysowaniem i zrozumienie, że wymaga to tylko prostych postaci i odrobiny wyobraźni.
Wszyscy, którzy próbują żyć aktywnie, czują, że często napotykają trudności jak być w dwóch miejscach jednocześnie, jak połączyć pracę z odpoczynkiem, jak być skutecznym w swojej działalności… Pytania te są niejednoznaczne i nie mają jasnej odpowiedzi, ale istnieją sposoby na ułatwienie pracy osób pracujących z młodzieżą oraz innych osób, które pomimo stresu lub braku czasu, próbują połączyć swoje obowiązki. Warsztat zawiera materiał teoretyczny i praktyczny dot. wielozadaniowości oraz zarządzania czasem.
Podejście skoncentrowane na nadziei zostało adaptowane przez Fundację Imago w latach 2017-2018 w ramach międzynarodowego projektu dla młodych osób (NEET). Autorem podejścia jest prof. Norman Amundson z University of British Columbia w Kanadzie. Narzędzia pracy są rozpowszechnione w Europie, głównie w krajach skandynawskich.
Metoda koncentruje się na kreatywnym budowaniu holistycznego JA klienta, zakłada elastyczne podejście do narzędzi i struktur prowadzonych sesji, koncentruje się na praktycznych rozwiązaniach, tj. planowaniu etapów, określaniu celów i praktycznych ścieżek ich realizacji, wykorzystuje twórcze narzędzia m.in. storytelling, wizualizacje, metafory, narzędzia behawioralne oraz wzmacnia odpowiedzialność klienta za podejmowanie decyzji i rezultaty procesu aktywizacji.
Warsztat będzie dotyczył interaktywnych metod i narzędzi edukacyjnych, w projektach młodzieżowych. Na warsztacie uczestnicy poznają narzędzia oraz aplikacje do tworzenia: gier miejskich, wyznaczania zadań dla uczestników, tworzenia działań projektowych za pomocą aplikacji i nowych technologii.
Zaprezentowane zostaną narzędzia, które można wykorzystać do integracji uczestników, edukacji międzykulturowej. Uczestnicy dowiedzą się, jak za pomocą nowych technologii edukować młodzież oraz motywować ją do działania np. poprzez tworzenie filmów, prezentacji oraz jak poprawiać komunikację.