Kształcenie i szkolenia zawodowe
U nas jest konkretna robota!
Nowoczesny sprzęt, specjalistyczna wiedza, szkolenia językowe – to wszystko czeka na uczniów swarzędzkiej zawodówki zakładach Volkswagena w Niemczech.
Tytuł projektu:
Mechatronika gwarancją rozwoju nowoczesnej motoryzacji
Akcja:
Akcja 1. Mobilność edukacyjna
Data realizacji:
1 września 2014 – 31 sierpnia 2016
Miejsce:
Swarzędz

– Powiem szczerze: uważam ten projekt za sukces – mówi na powitanie Wiesław Światłowski, nauczyciel w zasadniczej szkole zawodowej w Swarzędzu. W ramach koordynowanego przez niego przedsięwzięcia uczniowie wyjeżdżają na szkolenia do centrum kształcenia Volkswagena.
.
Projekt  „Mechatronika gwarancją rozwoju nowoczesnej motoryzacji” to efekt wieloletniej współpracy szkoły z poznańskim oddziałem koncernu Volkswagena. Realizowane obecnie przedsięwzięcie obejmuje dwie grupy. W każdej z nich 16 uczniów z drugich klas – tzw. volkswagenowskich – wyjeżdża na trzy tygodnie do centrum kształcenia VW w niemieckim Korbach. Pobyt trwa trzy tygodnie. Z pozoru niewiele, ale uczniowie pracują tam bardzo intensywnie, od godziny 8 do 16, z wyjątkiem weekendów. Mają do dyspozycji najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne. – Najważniejszym i zarazem podstawowym etapem naszego projektu jest kształcenie mechatroników. Tych zawodowych, jak i przemysłowych – wyjaśnia Wiesław Światłowski. – To jest piękna sprawa, bo my ich przygotowujemy pod przyszłe stanowisko pracy – dodaje z dumą. – I nie tylko w Volkswagenie, ale też ogólnie, na rynku pracy dla mechatroników.
.
W trakcie wyjazdu program zawodowy jest priorytetem, ale w czasie stażu jest też czas na zwiedzanie – np. miejscowej kopalni złota, pobliskich jezior czy muzeum malarstwa w Kassel. Staż kończy się egzaminem organizowanym przez stronę niemiecką. Ze zdawalnością nie ma zazwyczaj problemów.
.
Przygotowania zaczynają się już pół roku przed wyjazdem – uczniowie uczestniczą w dodatkowych kursach specjalistycznych i językowych.– Czy poradzimy sobie z niemieckim tam, na miejscu? – zastanawia się Piotrek, jeden z uczniów przygotowujących się do wyjazdu. – Pewnie tak. Jest ciężko, trzeba się trochę uczyć, ale to wszystko się przyda, nie? – dodaje.
.
Projekty realizowane przez swarzędzką zawodówkę przynoszą szkole prestiż i popularność. Sztandarowym działaniem promującym placówkę i jej działalność są tak zwane sesje logistyczno-mechatroniczne odbywające się co roku w marcu albo w kwietniu, w trakcie których gościnne wykłady dają profesorowie z politechniki , zaś każda grupa wyjazdowa w ciągu kilku minut prezentuje im swój staż oraz otrzymuje certyfikaty i dokumenty Europass – Mobilność. – Piszą o nas w prasie, w Polsce i w Niemczech. Całemu światu pokazujemy projekty, jakie realizujemy! – zachwyca się koordynator projektu.
.
W trakcie wyjazdu na staż uczniowie zdobywają umiejętności wymagane na rynku pracy, stają się lepiej przygotowani do podjęcia pracy zawodowej  oraz zdobywają umiejętność posługiwania się wysokospecjalistycznym sprzętem zakresu diagnostyki pojazdów. Doskonalą również znajomość języka niemieckiego zawodowego, co również wpłynie w przyszłości na ich sytuację na europejskim rynku pracy.

Zobacz inne Dobre Praktyki

DWUJĘZYCZNOŚĆ TAKŻE DLA UCZNIÓW [...]

Szkolenie dla technika pojazdów [...]

DEMOKRACJA TO GRA ZESPOŁOWA