Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi” zajmuje się edukacją audiowizualną i nowymi technologiami. Jako pierwsza organizacja w Polsce wykorzystuje metodę wideo uczestniczącego (participatory video) w pracy z osobami dorosłymi, przede wszystkim z seniorami. W trakcie warsztatów poznają oni zasady realizacji filmów i tworzą własne wypowiedzi, decydując o tematyce oraz formie filmu. Instruktorzy pełnią rolę doradczą i wspierającą. W technice wideo uczestniczącego film jest narzędziem, nie celem – praca nad nim to przede wszystkim możliwość wymiany poglądów, dzielenia się doświadczeniem i przygotowywania własnych, zindywidualizowanych wypowiedzi. Duże znaczenie ma udział w warsztatach grup defaworyzowanych (np. seniorów, osób o niskich kompetencjach), które otrzymują przestrzeń do dyskusji i możliwość samodzielnego ukazania swoich problemów, aspiracji, wizji świata.
.
Dziedzina edukacji audiowizualnej nie jest jeszcze dobrze znana w Polsce, natomiast w krajach Europy Zachodniej jest znacznie bardziej rozwinięta i popularna. Dlatego też „Cotopaxi” zdecydowało się na realizację projektu Mobilność kadry edukacji audiowizualnej, którego najważniejszym celem jest doskonalenie osób pracujących w dziedzinie edukacji audiowizualnej dorosłych. W trakcie trwania projektu przewidziano aż dwadzieścia pięć wyjazdów pracowników i wolontariuszy “Cotopaxi” na zagraniczne kursy i szkolenia. Ich tematyka była bardzo zróżnicowana – od podstaw tworzenia wideo uczestniczącego aż po specjalistyczne kursy wykorzystania narzędzi multimedialnych.
.
W Wielkiej Brytanii dziesięciu pracowników “Cotopaxi” uczestniczyło w kursie poświęconym technice wideo uczestniczącego (participatory video). Uczyli się pracy z kamerą, tworzenia storyboardu (serii obrazów stanowiących dla reżysera wskazówki do filmowania), nowych metod ćwiczenia z uczestnikami. Inny kurs, zorganizowany w Danii, został poświęcony technice narracji cyfrowej (digital storytelling). Jego uczestnicy uczyli się tworzyć indywidualne narracje, ilustrowane materiałami wizualnymi i dźwiękiem. Pozostałe kursy w projekcie dotyczyły m.in. nauki montażu filmowego czy pracy z grupą w trakcie warsztatów filmowych. Wolontariusze stowarzyszenia wzięli także udział w kursie wprowadzającym, w trakcie którego uczyli się podstaw pracy z filmem i wykorzystania urządzeń cyfrowych.
.
Technika narracji cyfrowej została, po powrocie ze szkolenia, zaprezentowana grupie osób dorosłych, które na co dzień współpracują z “Cotopaxi”. Bardzo przypadła im ona do gustu. Już zrodził się plan zajęć, które pozwoliłyby seniorom na wykorzystanie tej techniki przy realizacji indywidualnych przedsięwzięć. – Możliwość indywidualnej pracy nad projektem to dla mnie duża zaleta. Po skończonej pracy mogę powiedzieć, że to jest moje, jestem wyłącznym autorem – mówi pani Joanna, uczestniczka spotkania. – Chętnie skorzystam z możliwości pracy nową techniką.