Po ratyfikacji Umowy o Wystąpieniu przez Wielką Brytanię i Parlament Europejski, Brexit wszedł w życie z dniem 01.02.2020r. Okres przejściowy zakończy się 31.12.2020r.
Umowa o Wystąpieniu przewiduje udział Zjednoczonego Królestwa w bieżących programach na lata 2014–2020, w tym Erasmus + i Europejskim Korpusie Solidarności, do czasu zamknięcia programów, co oznacza, że beneficjenci z Wielkiej Brytanii mogą nadal uczestniczyć w dotacjach przyznawanych na podstawie obecnych rozporządzeń do czasu zakończenia wszystkich działań , nawet jeśli nastąpi to po 2020r.
W związku z tym Rozporządzenie Awaryjne Erasmus+(19.03.2019r.) i Ogólna Regulacja Awaryjna 2020 (19.12.2019r.), przyjęte w celu ograniczenia potencjalnego ryzyka „brexitu bez porozumienia”, nie będą miały zastosowania.
Od 1 stycznia 2021r. Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie jeśli chodzi o dostęp do programów UE, w tym Erasmus+. Ewentualny udział Wielkiej Brytanii w przyszłych programach po 2020r. będzie zależeć od wyniku ogólnych negocjacji w sprawie przyszłych stosunków między stronami.
Często zadawane pytania dotyczące Brexitu zostaną wkrótce zaktualizowane i będą punktem odniesienia dla NA, beneficjentów i uczestników.
Erasmus + i Europejski Korpus Solidarności w obliczu Brexit – nowe informacje
Rada Europejska w dniu 11 kwietnia 2019 r. postanowiła, w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem, przedłużyć okres obowiązywania art. 50 ust. 3 TUE do dnia 31 października 2019 r.
W związku z podpisanym porozumieniem Wielka Brytania pozostaje państwem członkowskim Unii Europejskiej do dnia 31 października 2019 r., ze wszystkimi prawami i obowiązkami.
Co w praktyce oznacza to dla aktualnych i przyszłych uczestników programów Erasmus+
i Europejskiego Korpusu Solidarności?
- Zjednoczone Królestwo nadal w pełni uczestniczy w programach: Erasmus+ i Europejskim Korpusie Solidarności,
- W przypadku ratyfikacji umowy o wycofaniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przed dniem 31 października 2019 r. Zjednoczone Królestwo nadal będzie się kwalifikować do udziału
w programie Erasmus+ i Korpusie Solidarności. - Przyszłe wycofanie się Zjednoczonego Królestwa nie może stanowić uzasadnienia dla anulowania rozpoczętej (lub planowanej) Akcji 1 – mobilności, o ile umowa została podpisana przed 31 października 2019 r.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami Narodowej Agencji Erasmusa+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności: kontakt
W dniu ogłoszenia wyników referendum przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii Komisja Europejska poinformowała, że proces wychodzenia z UE potrwa dwa lata. Obecnie na wyspach nadal obowiązuje unijne prawo. Nie zmieniają się również warunki unijnych programów edukacyjnych, w tym programu Erasmus+.
Najczęściej zadawane pytania
Wypracowana w ten sposób umowa musi zostać zaakceptowana przez obie strony. 27 państw członkowskich (zamieszkanych przez 65 proc. populacji) przyjmie ten dokument większością kwalifikowaną tzn. stanowiącą 72 proc. głosów. Ostateczna wersja musi również zostać również przyjęta przez Parlament Europejski zwykłą większością głosów.