Erasmus+ Bus występuje w… puszczy!

Już od pół roku Erasmus+ bus podróżuje po kraju z misją informacyjną na temat szans, jakie daje uczestnictwo w największym unijnym programie edukacyjnym. Ostatni przed wakacjami wyjazd odbył się 1 czerwca, a jego celem była malownicza miejscowość w województwie podlaskim. W ciągu 6 miesięcy trwania projektu, bus wyjeżdżał na polskie drogi 11 razy, odwiedził 10 województw i przejechał łącznie ponad 5 700 kilometrów.

1 czerwca busa programu Erasmus+ było można zobaczyć w Białowieży. Eksperci zaprezentowali przykłady dobrych praktyk z sektora Edukacja Dorosłych, omówili platformę EPALE (Jolanta Wołągiewicz), przedstawili najciekawsze projekty koordynowane przez nauczycieli działających w eTwinningu (Beata Lenartowicz), a przedstawicielka lokalnej społeczności (Paulina Podolak) opowiedział o swojej przygodzie z programem Erasmus+ w ramach wolontariatu europejskiego.

W drodze powrotnej bus odwiedził Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białowieży, którego pracownicy zaprosili ekspertów programu Erasmus+ do województwa podlaskiego. Wokół busa szybko zgromadziła się grupa dzieci, które ‒ z okazji swojego święta ‒ otrzymały drobne gadżety od FRSE.

Białowieża i okolice to region, w którym niewiele się dzieje. Mamy nadzieję, że przyjazd busa programu Erasmus+ i bardzo inspirujące przykłady dobrych praktyk, zaprezentowane przez prelegentów, wywołają pozytywne zmiany wśród mieszkańców – podsumowali organizatorzy.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele szkół (techników i zespołów szkół), Miejskiego i Białowieskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, Domu Pomocy Społecznej, Domu Dziecka, lokalnej Fundacji Podlasze, a także reprezentanci Rady Gminy.

Erasmus+ w województwie podlaskim   

W latach 2014-2016 instytucje w województwie podlaskim złożyły 397 wniosków w programie Erasmus+. Dofinansowanie otrzymały łącznie 194 projekty. Pod względem liczby złożonych i dofinansowanych projektów region zajmuje 13 miejsce w kraju, natomiast biorąc pod uwagę wysokość dofinansowania, województwo podkarpackie znajduje się na 7 pozycji. W powiecie hajnowskim dofinansowano 6 projektów na 11 złożonych wniosków ‒ po 2 z sektorów: Edukacja Szkolna, Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz Młodzież.

30-lecie programu Erasmus

„Erasmus+ Bus” to nowa propozycja Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Projekt wystartował w styczniu 2017 r. i wpisuje się w kalendarz ogólnopolskich wydarzeń związanych z obchodami 30-lecia działania programu Erasmus. Podczas spotkań eksperci przybliżają priorytety programu, zachęcają do indywidualnych konsultacji oraz pokazują, jak upowszechniać rezultaty projektów edukacyjnych. We wszystkich spotkaniach weźmie udział ok. trzech tysięcy lokalnych liderów oraz przedstawicieli instytucji edukacyjnych. Do tej pory mobilni eksperci odwiedzili Warszawę, Orzysz, Golub-Dobrzyń, Ostrów Mazowiecką, Skałę, Racibórz, Kaczki Średnie, a także Nysę, Lębork, Sanok i Białowieżę. Bus wróci na edukacyjną trasę od września.

Erasmus+ Bus, Białowieża

Zobacz inne Aktualności

Erasmus+

Ankieta dotycząca oceny modelu finansowania w programie [...]

Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Ecorys, międzynarodową firmę badawczą, w imieniu Dyrekc[...]
Edukacja Szkolna

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w konkursie 2021 w A[...]

Serdecznie zapraszamy na spotkanie na platformie ZOOM wszystkich zainteresowanych programem Erasmus+, którzy zamierzają [...]
Edukacja Szkolna

Dni otwarte Edukacja Szkolna – Akcja 1 – online

W dniach 29 kwietnia oraz 5 maja 2021 zapraszamy na Dni Otwarte dla osób chcących złożyć wnioski w tegorocznej edycji ko[...]