Dwa lata programu Erasmus+ w Polsce

Ponad tysiąc osób wzięło udział w Ogólnopolskim Dniu Informacyjnym Programu Erasmus+. Wydarzenie, podczas którego przedstawiciele różnych organizacji z całej Polski mogli pogłębić swoją wiedzę na temat funkcjonującego od 2014 r. unijnego programu edukacyjnego, odbyło się 19 stycznia br. na PGE Narodowym w Warszawie.

Uczestnicy dnia informacyjnego wzięli udział w 16 panelach. W trakcie warsztatów eksperci z Narodowej Agencji Programu Erasmus+ przedstawiali ofertę programu Erasmus+ w sektorach: Edukacja szkolna, Szkolnictwo wyższe, Kształcenie i szkolenia zawodowe, Edukacja dorosłych, Młodzież, a także Sport i projekty centralne. Ponadto osoby uczestniczące w wydarzeniu mogły poznać możliwości, jakie dają programy wspierające, czyli m.in. eTwinning, Eurdesk, czy Europass. Ogólnopolski dzień informacyjny to dla osób, które planują dopiero zrealizować własny projekt edukacyjny, również szansa na skonsultowanie z ekspertami Narodowej Agencji Programu Erasmus+ własnego pomysłu. – Uczestniczyłem w poprzedniej edycji dnia informacyjnego jako przedstawiciel instytucji, która dopiero planuje przystąpić do programu Erasmus+. Nie do końca wówczas wierzyliśmy w swoje możliwości. Dziś możemy się pochwalić się, że otrzymaliśmy dofinansowanie i rozpoczynamy realizację projektu edukacyjnego – wyjaśnił podczas konferencji prasowej odbywającej się w ramach dnia informacyjnego Dominik Mosiczuk z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

W tym roku odbyła się już trzecia edycja Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego. – Liczba osób, które uczestniczą w tym wydarzeniu to dowód na to, jak wielkim zainteresowaniem program Erasmus+ cieszy się w naszym kraju – wyjaśnił Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Sytemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+. W ciągu ostatnich dwóch lat do FRSE wpłynęło ponad 8 tyś. wniosków o dofinansowanie. Instytucja rozdzieliła już ok. 200 mln euro, dzięki którym polskie instytucje mogą realizować własne inicjatywy edukacyjne. W projektach uczestniczą osoby w każdym wieku. – Erasmus+ jest adresowany nie tylko do studentów i nauczycieli akademickich, ale także do uczniów szkół podstawowych, średnich, nauczycieli, młodych ludzi w ramach projektów edukacji pozaformalnej, przedsiębiorców. Można powiedzieć, że Erasmus+ jest skierowany do każdej osoby, która chce podnieść swoje umiejętności, wiedzę i kwalifikacje – powiedział dyrektor programu Erasmus+ i zastępca dyrektora generalnego FRSE Tomasz Bratek.

Partnerami trzeciej edycji Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Programu Erasmus+ były następujące instytucje: Punkt Informacyjny Komisji Europejskiej, Kreatywna Europa, E-podręcznik, Legia Warszawa (wycieczki po stadionie – specjalna oferta dla szkół). W czasie wydarzenia beneficjenci bardzo chętnie odwiedzali stoiska tych organizacji, aby dowiedzieć się więcej na temat ich działań edukacyjnych.

Ogólnopolski Dzień Informacyjny Programu Erasmus+ został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Komisji Europejskiej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Patronatu medialnego udzieliły następujące redakcje: PAP Nauka, Radio dla Ciebie, a także portale Euractiv.pl, edunews.pl, Siedem Liter, Edukacja, Internet, Dialog oraz uniaeuropejska.org.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałam pokonferencyjnymi oraz galerią zdjęć z wydarzenia.

Zobacz inne Aktualności

Erasmus+

Ankieta dotycząca oceny modelu finansowania w programie [...]

Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Ecorys, międzynarodową firmę badawczą, w imieniu Dyrekc[...]
Edukacja Szkolna

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w konkursie 2021 w A[...]

Serdecznie zapraszamy na spotkanie na platformie ZOOM wszystkich zainteresowanych programem Erasmus+, którzy zamierzają [...]
Edukacja Szkolna

Dni otwarte Edukacja Szkolna – Akcja 1 – online

W dniach 29 kwietnia oraz 5 maja 2021 zapraszamy na Dni Otwarte dla osób chcących złożyć wnioski w tegorocznej edycji ko[...]