Brexit nie wpłynie na realizację edukacyjnych programów unijnych

Po ratyfikacji Umowy o Wystąpieniu przez Wielką Brytanię i Parlament Europejski, Brexit wszedł w życie z dniem 01.02.2020 r. Okres przejściowy zakończy się 31.12.2020r.

Umowa o Wystąpieniu przewiduje udział Zjednoczonego Królestwa w bieżących programach na lata 2014–2020, w tym Erasmus + i Europejskim Korpusie Solidarności, do czasu zamknięcia programów, co oznacza, że ​​beneficjenci z Wielkiej Brytanii mogą nadal uczestniczyć w dotacjach przyznawanych na podstawie obecnych rozporządzeń do czasu zakończenia wszystkich działań , nawet jeśli nastąpi to po 2020r.
W związku z tym Rozporządzenie Awaryjne Erasmus+(19.03.2019 r.) i Ogólna Regulacja Awaryjna  2020 (19.12.2019r.), przyjęte w celu ograniczenia potencjalnego ryzyka „brexitu bez porozumienia”, nie będą miały zastosowania.
Od 1 stycznia 2021r. Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie jeśli chodzi o dostęp  do programów UE, w tym Erasmus+.  Ewentualny udział Wielkiej Brytanii w przyszłych programach po 2020 r. będzie zależeć od wyniku ogólnych negocjacji w sprawie przyszłych stosunków między stronami.

Często zadawane pytania dotyczące Brexitu zostaną wkrótce zaktualizowane i będą punktem odniesienia dla NA, beneficjentów i uczestników.

Zobacz inne Aktualności

Erasmus+

Ankieta dotycząca oceny modelu finansowania w programie [...]

Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Ecorys, międzynarodową firmę badawczą, w imieniu Dyrekc[...]
Edukacja Szkolna

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w konkursie 2021 w A[...]

Serdecznie zapraszamy na spotkanie na platformie ZOOM wszystkich zainteresowanych programem Erasmus+, którzy zamierzają [...]
Edukacja Szkolna

Dni otwarte Edukacja Szkolna – Akcja 1 – online

W dniach 29 kwietnia oraz 5 maja 2021 zapraszamy na Dni Otwarte dla osób chcących złożyć wnioski w tegorocznej edycji ko[...]