16 milionów euro w akcji “Partnerstwa współpracy szkół”
Począwszy od konkursu 2018 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus + rozpoczyna nabór do nowej akcji „Partnerstwa współpracy szkół”. Budżet na działania w sektorze edukacji szkolonej w całej Europie zwiększy się w przyszłym roku o ok. 40%, a kwota przeznaczona na tę akcję w Polsce wyniesie ok. 16 mln euro.
Akcja skierowana jest wyłącznie do szkół, przedszkoli oraz ośrodków prowadzących szkoły realizujące obowiązek szkolny i obowiązek nauki (wykaz organizacji i władz edukacyjnych uprawnionych do uczestnictwa w akcji KA1 oraz akcji KA2 Partnerstwa strategiczne–współpraca szkół), a głównym celem jej wprowadzenia jest promowanie mobilności uczniów, a także zachęcenie tych placówek, które nie brały udziału w projektach finansowanych w ramach programu Erasmus + do aplikowania.
Nowe projekty będą miały uproszczone zasady finansowania, prostszy formularz wniosku. Oznacza to, że znacznie więcej projektów zostanie dofinansowanych, a zatem otrzymanie dofinansowania będzie dużo łatwiejsze niż w ubiegłych latach. – mówi Alicja Pietrzak, dyrektor Biura Edukacji Szkolnej i Młodzieży, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Zachęcamy szkoły do udziału w akcji zarówno w roli koordynatorów składających wnioski, jak i w roli partnerów w projektach składanych do innych Narodowych Agencji w Europie – dodaje.
Jak to działa?
Projekty współpracy szkół mają na celu rozwój współpracy międzyszkolnej wśród krajów Wspólnoty. Projekty mają wzmacniać potencjał szkół we współpracy międzynarodowej, pozyskiwaniu wiedzy i umiejętności. Poprzez międzynarodowe wymiany grup uczniów promowane będą wartości związane z tolerancją i włączeniem społecznym.
- Partnerstwa mogą się składać co najmniej z dwóch i najwyżej sześciu instytucji z co najmniej dwóch krajów programu.
- Projekty mogą trwać minimum 12, maksimum 24 miesiące, wyjątek stanowią projekty, w których organizowane są długoterminowe mobilności uczniów.
- W ramach projektów będą możliwe 4 typy działań:
- krótkoterminowe wymiany grup uczniów,
- długoterminowe wyjazdy uczniów w celach edukacyjnych,
- krótkoterminowe wyjazdy szkoleniowe kadry szkolnej,
- długoterminowe wyjazdy w celu nauczania bądź szkolenia.
Szczegółowe informacje nt. działania i finansowania akcji „Partnerstwa współpracy szkół” można znaleźć na stronie: https://2014-2020.erasmusplus.org.pl/edukacja-szkolna/akcja-2/ oraz w Przewodniku po programie Erasmus+ 2018 (https://2014-2020.erasmusplus.org.pl/dokumenty/).