Prawie 1,5 tysiąca osób skorzystało z warsztatów programu Erasmus+

Dwanaście sesji tematycznych, ogromne zaangażowanie beneficjentów, setki pytań kierowane do ekspertów Narodowej Agencji Programu Erasmus+ oraz praktyczne wskazówki dotyczące składania wniosków – 25 lutego na Stadionie Narodowym odbyła się inauguracja Akademii Erasmus+ – cyklu spotkań z zainteresowanymi nowym programem.

Do 17 marca br. osoby, które chcą wziąć udział w akcji 1 „Mobilność edukacyjna” powinny złożyć stosowny wniosek o dofinansowanie. Nowy program, często kojarzony z bardzo popularnym studenckim Erasmusem połączył ze sobą m.in. dwa duże programy edukacyjne: „Uczenie się przez całe życie” (Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig oraz Erasmus) oraz „Młodzież w działaniu”. Z programu Erasmus+ będą mogły skorzystać ponad 4 miliony osób – studenci, uczniowie, wolontariusze, dorośli. Jest on otwarty zarówno dla zdobywających doświadczenie młodych ludzi, jak również dla osób, które chcą poszerzać swoją wiedzę – kadry  pedagogicznej, pracowników uczelni, osób pracujących z młodzieżą czy seniorami. Nowym komponentem programu Erasmus+ jest sport. Dzięki temu z pieniędzy Erasmusa+ będzie można dofinansować np. niekomercyjne europejskie wydarzenia sportowe.

– Tutaj priorytetami będą m.in. walka z zagrożeniami dla sportu, np. doping czy ustawianie wyników, promowanie dobrego zarządzania karierą dwutorową oraz promocja wolontariatu sportowego – wyjaśniła podczas konferencji prasowej Joanna Żukowska-Easter, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Siedmioletni budżet programu Erasmus+ wyniesie prawie 15 mld euro. Polska z tej puli otrzyma około miliarda euro, w tym 102 mln euro w 2014 roku. Z kwoty przeznaczonej na realizację programu w naszym kraju ponad 11 proc. skierowane jest na działania związane z edukacją szkolną, 22 proc. na kształcenie i szkolenia zawodowe, 10 proc. na młodzież, 5 proc. na edukację dorosłych i 33,3 proc. na szkolnictwo wyższe. Dzięki temu uczelnie wciąż będą mogły prowadzić wymiany zagraniczne studentów, zapraszać na wykłady profesorów z zagranicznych uczelni oraz wysyłać swoją kadrę naukową na szkolenia i kursy w szkołach wyższych całej Europy.

Narodową Agencją odpowiedzialną za realizację programu w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. – Mająca 20-letnie doświadczenie instytucja, która w poprzedniej perspektywie finansowej dzięki środkom z UE sfinansowała mobilności ponad pół miliona Polaków – podkreślił Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE podczas konferencji prasowej.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć oraz prezentacjami z tego wydarzenia, a także do przeczytania najnowszego numeru kwartalnika “Europa dla Aktywnych”, którego tematem numeru jest właśnie program Erasmus+. Sukcesywnie będziemy także umieszczać nagrania z sesji – chwilowo zapraszamy do obejrzenia nagrań dotyczących programu Erasmus+ Edukacja dorosłych oraz Erasmus+ Sport.

galeria eda eda

 

Materiał o programie Erasmus+

 

Materiały dotyczące programów realizowanych w latach 2007-2013

 

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

 

Informacja prasowa

 

Zobacz inne Aktualności

Erasmus+

Ankieta dotycząca oceny modelu finansowania w programie [...]

Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Ecorys, międzynarodową firmę badawczą, w imieniu Dyrekc[...]
Edukacja Szkolna

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w konkursie 2021 w A[...]

Serdecznie zapraszamy na spotkanie na platformie ZOOM wszystkich zainteresowanych programem Erasmus+, którzy zamierzają [...]
Edukacja Szkolna

Dni otwarte Edukacja Szkolna – Akcja 1 – online

W dniach 29 kwietnia oraz 5 maja 2021 zapraszamy na Dni Otwarte dla osób chcących złożyć wnioski w tegorocznej edycji ko[...]