Rada Unii Europejskiej przyjęła program Erasmus+
3 grudnia Rada Unii Europejskiej formalnie przyjęła program Erasmus+. Będzie on funkcjonował od 1 stycznia 2014 r. Realizacja programu w Polsce, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zostanie powierzona Fundacji
Rozwoju Systemu Edukacji, która od dwudziestu lat koordynuje kluczowe programy edukacyjne Unii Europejskiej.
O rozdzielane w ramach programu środki finansowe będzie się można ubiegać przez siedem lat, czyli do końca 2020 roku. Całkowity budżet programu Erasmus+ wyniesie 14,7 mld euro. To o 40 proc. więcej niż przeznaczono dotychczas na unijne programy edukacyjne realizowane w latach 2007-2013.
Pod szyldem Erasmus+ będą skupione działania prowadzone dotychczas w ramach programów „Uczenie się przez całe życie” (Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig, Erasmus) oraz „Młodzież w działaniu”.
Nowe inicjatywy będą skoncentrowane na kształceniu formalnym i pozaformalnym ponad granicami Unii Europejskiej w celu kształtowania umiejętności studentów, młodzieży i nauczycieli, a także poprawy ich sytuacji na rynku pracy. Te założenia pokrywają się z celami zawartymi w Strategii Europa 2020, gdzie również położono nacisk na walkę z bezrobociem. Co więcej, po raz pierwszy w historii nowy program będzie wspierać też transgraniczną mobilność związaną ze sportem.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która powierza realizację programu Erasmus+ Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, została przyjęta przez parlament i czeka na podpis Prezydenta RP.