O Europejskim Tygodniu Młodzieży
Europejski Tydzień Młodzieży jest organizowany w Polsce z inicjatywy Komisji Europejskiej już po raz dziewiąty. Jest to jedno z największych międzynarodowych wydarzeń dedykowanych młodzieży i osobom pracującym na tym obszarze. Na przełomie kwietnia i maja w wielu krajach Europy będą odbywały się liczne wydarzenia i spotkania, podczas których młodzież będzie mogła wyrazić swoje poglądy i obawy dotyczące szeroko pojętej polityki młodzieżowej. Jest to także okazja do podzielenia się rezultatami i sukcesami osiągniętymi w ramach różnego rodzaju projektów młodzieżowych.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, każdy „ETM” ma swój motyw przewodni. W związku ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu europejskiego, spotkamy się pod hasłem: “Demokracja i ja”.
Temat ten wiąże się ściśle z potrzebą aktywizacji młodzieży w obszarze życia obywatelskiego i uświadomienia młodym, że ich głos jest ważny, a ich opinie mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane na arenie politycznej. Głos w wyborach to jedno, jednak aktywna demokracja i udział w życiu obywatelskim to coś więcej… inicjatywy młodzieżowe, projekty wolontariatu oraz solidarnościowe, stały kontakt z decydentami i dbałość o rozwój kultury to wszystko elementy składające się na budowanie świadomej i otwartej postawy obywatelskiej.
Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy
W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego, spotkamy się pod hasłem: „Demokracja i ja”. Temat ten wiąże się ściśle z potrzebą aktywizacji młodzieży w obszarze życia obywatelskiego i uświadomienia młodym, że ich głos jest ważny, a ich opinie mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane na arenie politycznej.
Proces kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego w Polsce trwa już trzecią dekadę, mimo to zaangażowanie w działalność w organizacjach pozarządowych – w tym wolontariat – oraz zaufanie społeczne, uznawane za główne wyznaczniki dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego, wciąż pozostają na niezadawalającym poziomie. Upowszechnienie się postaw obywatelskich nie jest możliwe bez wzmocnienia kapitału społecznego, który z kolei budowany jest na poziomie społeczności lokalnych, w codziennej działalności na rzecz dobra wspólnego.
Tematem przewodnim debaty jest zaangażowanie młodych w życie publiczne i ich udział w społeczeństwie obywatelskim.
Hasła kluczowe to: – Aktywność obywatelska – Odpowiedzialność – Solidarność – Włączanie w działanie.
W debacie udział wezmą:
- Maciej Musiał – aktor, koproducent oraz odtwórca głównej roli w pierwszym polskim serialu Netflixa „1983”
- Aleksandra Sawa – Polska Rada Organizacji Młodzieżowych
- Piotr Wasilewski – Rada Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej
- Barbara Zamożniewicz – Rzeczniczka Młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego
- Mateusz Jeżowski – Zespół Analityczno-Badawczy FRSE, krajowy korespondent Youth Wiki
Moderatorem debaty będzie dziennikarz Marek Zając
Zagadnienia do poruszenia podczas debaty:
- Czy demokracja i udział w życiu politycznym interesuje młodych ludzi? Czy zdaja sobie sprawę z perspektyw i zagrożeń, jakie niesie ze sobą brak korzystania z praw obywatelskich?
- W tym roku mija 30 lat od wydarzeń czerwca ’89. Jak wygląda obecna Polska oczami młodych ludzi? Jak młodzi ludzie widzą siebie w Polsce i Europie za 20 lat? Jak młodzież widzi przyszłość Europy?
- Niechęć młodzieży do polityki i polityków vs. „nic o nas bez nas” – jak zachęcić młodzież do podejmowania aktywności obywatelskiej?
- Zagrożenia wynikające z braku udziału młodzieży w procesach demokratycznych i unikanie korzystania z praw obywatelskich – wolność, krytyczne myślenie, solidarność społeczna vs. brak wolności, fake newsy, problem rozmytej odpowiedzialności.
- Czy poczucie obywatelskości i solidarności da się zaprogramować?
- Założenia nowej Strategii UE na rzecz młodzieży na lata 2019-2027 – co z nich wynika w praktyce?
Dla wszystkich zainteresowanych Programem. Chcesz wyjechać na wolontariat za granicę? ! Chcesz zrealizować swój autorski projekt i zmienić coś w swoim otoczeniu? A może szukasz stażu lub chciał(a)byś podjąć pracę w ciekawej organizacji w Polsce lub zagranicą? Możesz wyjechać nawet na rok, całkowicie bezpłatnie!
Przyjdź na spotkanie, poznaj wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy pracują w Polsce i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Z pewnością odpowiedzą na wszystkie Twoje wątpliwości i podpowiedzą od czego zacząć!
Dowiesz się, jak szukać odpowiedniej oferty dla siebie!
Chcecie zobaczyć jak wyglądają warsztaty prowadzone w ramach edukacji pozaformalnej i przez moment poczuć się jak na wymianie młodzieżowej? A może szukacie nowych metod i narzędzi do pracy z młodzieżą? Mamy świetną propozycję. Inspiracja przyjdzie z polskiej edycji ToolFair, która odbędzie się 8 maja. Jeden z trenerów tego wydarzenia zaprezentuje podczas ETM swoje narzędzie lub metodę prowadząc dla Was warsztat. Tool Fair to spotkanie osób pracujących z młodzieżą w ramach różnorodnych inicjatyw i projektów edukacyjnych skupionych na edukacji pozaformalnej, gdzie tworzymy przestrzeń do wymiany doświadczeń i dyskusji, a także uczenia się.
Go East! Dowiedz się więcej o krajach Partnerstwa Wschodniego i Rosji!
Jesteś zainteresowany wyjazdem na Wschód? Współpracą z tamtym regionem? Zapraszamy do udziału w sesji informacyjno-warsztatowej na temat krajów Europy Wschodniej i Kaukazu oraz możliwości udziału w projektach międzynarodowych realizowanych z partnerami ze Wschodu!
Odkryj dla Siebie nowy wymiar Europy!
Na warsztacie poznasz tajniki przygotowania się do wyjazdu na wolontariat za granicę, dowiesz się, w jaki sposób przebiega proces rekrutacji, jak zorganizować kwestie praktyczne i formalności, a także poznasz szereg możliwości na rozwój swoich kompetencji.
Chcesz coś zmienić w swoim otoczeniu? Masz pomysł na inicjatywę i znajomych, którzy myślą podobnie? Przyjdźcie na warsztat i dowiedzcie się, jak złożyć wniosek i otrzymać dofinansowanie na realizację Waszego autorskiego projektu! Na warsztacie dowiecie się, w jaki sposób dobrze zaplanować działania, żeby osiągnąć cel oraz jak motywować swój zespół.
Tego w historii Europejskiego Tygodnia Młodzieży jeszcze nie było. Zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju autorskie warsztaty Eurodesk Polska, które odbędą się… w Eurobusie ETM. Autobus jest piętrowy a warsztaty są dwa – oba ciekawe, angażujące młodzież i przekazujące unikalną wiedzę. Prowadzone są w przystępnej formie i atrakcyjnej oprawie. Przeznaczone są dla klas szkół średnich. Zgłoszeń indywidualnych nie przyjmujemy.
Warsztat 1: Młodzież ma głos
Warsztaty to okazja do refleksji na temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przybliżają działalność PE, pokazują proces decyzyjny w Unii Europejskiej, stwarzają okazję do dyskusji o wartościach europejskich i wpływie Unii na ich codzienne życie. Na zakończenie uczestnicy zastanawiają się, co Unia może zrobić dla nich, a co oni dla Unii. Ćwiczenia angażują uczniów m.in. poprzez wykorzystanie internetowych platform umożliwiających interakcję przy pomocy telefonów komórkowych. W czasie zajęć uczniowie głosują, uczestniczą w burzy mózgów, konkurują ze sobą.
Warsztat 2. Eurowolontariat
Warsztaty poświęcone są pracy społecznej za granicą. Wolontariat w innym kraju to sposób na zdobycie nowych umiejętności, zawarcie ciekawych znajomości, sprawdzenie się w trudnych sytuacjach, podszlifowanie języka obcego. Doświadczenia zdobyte w czasie wolontariatu procentują
w przyszłości. Bywają atutem przy rekrutacji na studia czy ubieganiu się o pracę. W trakcie lekcji uczniowie zastanawiają się, czym jest wolontariat, analizują najważniejsze zagadnienia związane
z wolontariatem za granicą i poznają programy wolontariatu międzynarodowego.
WorldSkills to największy na świecie konkurs umiejętności zawodowych, który co roku przyciąga prawie 1 500 zawodników. Najlepszy kucharz/florysta/malarz/mechatronik z każdego z 80 krajów członkowskich może rywalizować o miano najlepszego na świecie w swojej dziedzinie. W prawie 60 konkurencjach, przez 4 dni pełni pasji i motywacji młodzi ludzie pomiędzy 18-22 rokiem życia skupiają na sobie oczy całego zawodowego świata. W tym roku w rosyjskim Kazaniu, nie zabraknie również polskiej reprezentacji. 11 uczniów z różnych części Polski zmierzy się z zadaniami przygotowanymi przez najznamienitszych sędziów. Ułamek naszej polskiej, zawodowej drużyny zaprezentuje swoje możliwości już 9 maja na Europejskim Tygodniu Młodzieży.
Specjalnie przygotowana na ETM gra miejska „Wkręć się w obywatelstwo”, podczas której czekają na was wyzwania i niebanalne zadania, które poszerzą Waszą wiedzę na temat budowania postawy zaangażowania obywatelskiego.
Rezerwujcie czas 9 maja od 9:45 i przyjdźcie do Ogrodów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej 56/55.
Zbierzcie drużynę (3-5 osób), zarejestrujcie się i powalczcie o tytuł YOUTHMAN lub YOUHWOMAN – rejestracja. (rejestracja na grę miejską nie jest równoznaczne z rejestracją na całe wydarzenie ETM i odwrotnie)
Nie siedź w domu- włącz się do gry i świętuj razem z nami i wygrywaj nagrody!!!
Wstęp dla uczestników Europejskiego Tygodnia Młodzieży
Wybuchowe, eklektyczne koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. Energetycznie łączy tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi inspiracjami. Mieszają sie echa muzyki Milesa Davisa, Erica Dolphiego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany i Aplex Twina.
Po sukcesie albumu “Polka Worldwide Deluxe Edition” na świecie, WMQ wyrusza zagrać dla Was trasę promujących płytę w Polsce. W maju odwiedzi także uczestników Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Album “Polka Worldwide Deluxe Edition” kwintetu Wojtka Mazolewskiego ukazał się w sierpniu 2018 roku na w światowej dystrybucji nakładem brytyjskiej wytworni Whirlwind Recordings. Płyta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem mediów światowych. Amerykański DownBeat Magazine za jedną z pięciu najlepszych płyt jazzowych wydanych w 2018 roku. Wyróżnieni przyznane polskiemu albumowi jest tym bardziej ważne że Downbeat to najstarszy i najbardziej prestiżowy magazyn jazzowy na świecie.
Zespół wraz z liderem Wojtkiem Mazolewskiem współtworzą Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Oskar Torok i Qba Janicki.
Masz pytania? Potrzebujesz rozwiać swoje wątpliwości związane z projektem, zasadami programu, albo po prostu chcesz z nami porozmawiać? Zapraszamy na kawę z ekspertem. W namiocie ETM, w naszej kawiarence znajdziecie ekspertów z: Erasmus+, Europejskiego Korpusu Solidarności, Salto, Eurodesk oraz World Skills.
Pobież aplikację na ETM!
Zachęcamy do pobrania na Wasze smartfony oficjalnej aplikacji na ETM!
Aplikacja umożliwia nawigację po wszystkich atrakcjach ETM – działa zarówno na Androidzie, jak również iOS, możesz też zeskanować QR kod z obrazka.