Europejski Portal Młodzieżowy

Drzewo, które widzimy na pierwszym planie, obrazuje strukturę zawartości: 8 głównych zagadnień rozgałęzia się na bardziej szczegółowe działy, które zabierają nas w świat artykułów – źródła wiedzy o wszystkim, co może interesować młodego Europejczyka.

Europejski Portal Młodzieżowy to jedno z ważniejszych narzędzi informacyjnych Unii Europejskiej dla młodzieży. Ma wspierać program Erasmus+ i politykę młodzieżową UE. Portal działa od 2004 roku. W maju 2013 roku zaprezentował nam swoje nowe oblicze. Zmiana jest rewolucyjna. Linki do europejskich stron internetowych zastąpiły aktualności, wydarzenia, artykuły i bazy danych. Zawartość portalu zwiększa się z dnia na dzień.

Edukacja i rozwój zawodowy, nauka pozaformalna, rozwijanie zainteresowań, aktywne obywatelstwo, zaangażowanie, wolontariat w kraju i za granicą, podróże i odkrywanie świata, prawa młodych ludzi, kultura i sztuka, integracja międzykulturowa, sport – to główne tematy portalu, w które można się zagłębić i odkryć świat zupełnie nowych możliwości. Są tu informacje, których młody człowiek nie zdobędzie w szkole czy na studiach, a które mogą otworzyć przed nim nowy rozdział życia. Europejski Portal Młodzieżowy to prawdziwy kalejdoskop działań, w których każdy młody Europejczyk znajdzie coś dla siebie.

Portal tworzony jest w 27 językach. Wystarczą dwa kliknięcia, żeby przenieść się do wersji zapełnianej treścią przez Włochów, Islandczyków… I jedno kliknięcie, żeby portal przemówił do nas po irlandzku, maltańsku, chorwacku… A każdy, kto zapragnie dowiedzieć się czegoś więcej, może poprzez portal zadać pytanie.

Odpowiedzą na nie konsultanci Eurodesku – sieci informacyjnej działającej w 33 krajach, której Komisja Europejska powierzyła administrowanie i odpowiedzialność za merytoryczną stronę portalu, doceniając wieloletnie doświadczenie Eurodesku w zarządzaniu informacją, międzynarodowy zakres działalności sieci i znajomość potrzeb informacyjnych młodzieży.

Europejski Portal Młodzieżowy wspierany jest w ramach programu Erasmus+ akcja 3 „Wspieranie reform w edukacji”. Portal dostępny jest również pod polskim adresem url: www.portalmlodziezowy.eu.