Projekt Korupcja – wszyscy tracimy jest realizowany przez Stowarzyszenie Instytut Nowych Technologii przy wsparciu Stowarzyszenia „Kre-Aktywni” i Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych. Jego celem jest uświadomienie młodym ludziom, czym jest korupcja i jak można z nią walczyć. Odbywa się to w formie dialogu z młodzieżą. W ramach projektu realizowane są debaty młodych ludzi z decydentami, którzy na co dzień zajmują się zjawiskiem korupcji.
.
W pierwszej wzięli udział przedstawiciele policji, w kolejnej – reprezentanci wymiaru sprawiedliwości. W trakcie spotkania z prokuratorami zaproszeni goście opowiedzieli młodzieży o różnych rodzajach korupcji, ich uwarunkowaniach i karaniu. W drugiej części odbyła się dyskusja. Dość długą wymianę zdań wywołało pytanie jednego z uczniów o to, czy korupcja może mieć czasem pozytywne skutki. Młodych ludzi interesowało też, na ile korupcja jest rzeczywiście problemem w naszym kraju i czy walka z nią może przynieść jakieś efekty.– Debaty cieszą się dużym powodzeniem dzięki interesującym gościom, którzy mają dużą wiedzę i ważny status społeczny. Młodzi ludzie mają więc szansę dowiedzieć się czegoś od nich bezpośrednio, a z kolei decydenci mają możliwość wysłuchania głosu młodzieży i tego, jakie ma wątpliwości związane z korupcją – mówi Katarzyna Krzywańska ze Stowarzyszenia “Kre-Aktywni”.
.
Spotkania z decydentami mają charakter dialogu usystematyzowanego. – Celem dialogu usystematyzowanego jest raczej dyskusja nad problemem niż ustosunkowanie się do konkretnej tezy – podkreśla Barbara Majer-Giernat,dyrektor Stowarzyszenia Instytut Nowych Technologii . Jeden z uczestników spotkania, licealista Przemysław Wira, przyznał, że nigdy wcześniej o pojęciu dialogu usystematyzowanego nie słyszał. – Dopiero podczas pierwszej debaty miałem okazję zobaczyć, jak to funkcjonuje w praktyce. Bardzo spodobała mi się niezbyt restrykcyjna forma, w której można zadać pytanie lub wypowiedzieć się na dany temat – mówi uczeń.
.
Kolejne działania w ramach projektu obejmują m.in. debaty, w trakcie których młodzież będzie dyskutować z przedstawicielami służby zdrowia i wyższych uczelni o skutkach korupcji w ich miejscach pracy. Planowane są też happeningi i flash moby, organizowane w przestrzeni miejskiej, aby na problem korupcji zwrócić uwagę wszystkich mieszkańców miasta.