Młodzież
Eko aktywni
Dziesiątki trzmieli, kilkadziesiąt barwnych pszczół, os i ważek – dużych i małych. Nie, to nie przyrodnicza apokalipsa. To Rzeszowski Zlot Owadów, wydarzenie zorganizowane przez stowarzyszenie Ekoskop dla najmłodszych, którzy pod okiem wolontariuszy z całej Europy biorą udział w happeningu na rzecz bycia eko.
Tytuł projektu:
Wildlife in the Town
Akcja:
Akcja 1. Mobilność edukacyjna
Data realizacji:
1 maja 2015 – 30 września 2016
Miejsce:
Rzeszów

Dziesiątki trzmieli, kilkadziesiąt barwnych pszczół, os i ważek – dużych i małych. Nie, to nie przyrodnicza apokalipsa. To Rzeszowski Zlot Owadów, wydarzenie zorganizowane przez stowarzyszenie Ekoskop dla najmłodszych, którzy pod okiem wolontariuszy z całej Europy biorą udział w happeningu na rzecz bycia eko.

.

Jest trzydzieści stopni powyżej zera. Na sporym placu otoczonym dużą ilością drzew i krzewów króluje ogromna scena, na której rój pszczółek, w postaci grupy kilkuletnich dziewczynek, właśnie odśpiewuje kolejną zwrotkę przyrodniczej piosenki.

.

Po prawej stronie placu gwarno i rojno. Przy stolikach międzynarodowi wolontariusze stowarzyszenia Ekoskop pokazują maluchom robaki pod mikroskopem, przeprowadzają pokazowe doświadczenia chemiczne. Wolontariuszka Dana prowadzi zabawę w malowanie i wycinanie kostiumów – owadzich skrzydeł, które następnie dzieciaki ze śmiechem zakładają na siebie i noszą potem podczas imprezy. Dana Haire do Rzeszowa przyjechała z Holandii. Za sobą ma pierwsze doświadczenia z wolontariatem zdobyte jeszcze w ojczyźnie. Cieszy ją możliwość nie tylko pracy na rzecz ochrony środowiska, ale i poznawanie nowego kraju.

.

Wolontariusze stanowią prawdziwą mieszankę kulturową – są tu mieszkańcy Hiszpanii, Holandii, ale i Armenii. Wszyscy przyjechali do Rzeszowa, aby pod skrzydłami Ekoskopu pomóc chronić przyrodę, przeżywając jednocześnie jedną z największych przygód swojego życia – wolontariat europejski.

.

Ignacio Solabre, dwudziestolatek z Hiszpanii, wolontariat miał na swojej liście stu rzeczy, które chce w życiu przeżyć. Podróżuje od czternastego roku życia – wcześniej z rodzicami, dzisiaj już na własną rękę. Wolontariat traktuje jako drogę do zdobycia samodzielności. – Pokolenie mojego ojca zdobywało ją w wojsku, ja na drodze wolontariatu – śmieje się Ignacio. – Cieszy mnie wszystko co robię podczas praktyki – organizujemy i przeprowadzamy warsztaty dla dzieci o życiu roślin i zwierząt, piszemy artykuły o ekologii, ostatnio kręciliśmy filmik. Z Jose prowadzimy również zajęcia z hiszpańskiego dla chętnych dzieciaków.

.

– Wolontariat to taka aktywność, której efektów nie widać od razu – zauważa Katarzyna Ruszała, Prezes Stowarzyszenia Ekoskop. – To nabywanie umiejętności nawiązywania relacji,  to kształcenie umiejętności komunikacji. Sęk w tym, że młodzi ludzie chcą efektów ‘tu i teraz’, a to są rzeczy których owszem, uczysz się tu i teraz, ale wykorzystasz w przyszłości. Na tym polega największa korzyść wolontariatu.

.

Działalność wolontariuszy umożliwia wzbogacenie oferty edukacyjnej Stowarzyszenia EKOSKOP skierowanej do społeczności lokalnej, zaś ich energia i zaangażowanie w działania o tematyce ekologicznej pozwalają na zwiększenie świadomości tego, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Sami młodzi ludzie dzięki udziałowi w Wolontariacie Europejskim zyskują nowe doświadczenia, poznają lepiej samych siebie, zdobywają nową wiedzę i umiejętności i nawiązują nowe przyjaźnie.

Zobacz inne Dobre Praktyki

DWUJĘZYCZNOŚĆ TAKŻE DLA UCZNIÓW [...]

Szkolenie dla technika pojazdów [...]

DEMOKRACJA TO GRA ZESPOŁOWA