Zapraszamy na konferencję „Języki do zadań specjalnych”
[vc_row][vc_column][vc_column_text]Spotkanie, organizowane w ramach Europejskiego Dnia Języków, poświęcone będzie szeroko pojętej problematyce nauczania języków obcych do celów akademickich, zawodowych oraz specjalistycznych i tych związanych z indywidualnymi potrzebami osób uczących się.
Zaprezentowane zostaną osiągnięcia i materiały wypracowane na uczelniach wyższych, w instytucjach kształcenia zawodowego, jak również w organizacjach pozarządowych zajmujących się np. kształceniem dzieci imigrantów oraz osób powracających z zagranicy. Wystąpienia, dyskusje i warsztaty będą obejmowały takie zagadnienia, jak: koncepcje nauczania języków specjalistycznych; status języków specjalistycznych wobec języka ogólnego (m.in. poziom kompetencji w języku ogólnym a uczenie się języka specjalistycznego); dostosowywanie treści nauczania do dyscypliny zawodowej/akademickiej; struktura języka specjalistycznego (ogólnie i z uwzględnieniem poszczególnych dziedzin); analiza dyskursu (m.in. typów tekstów) jako podstawa tworzenia materiałów do nauczania języków specjalistycznych; wykorzystanie narzędzi i materiałów cyfrowych do nauki języków specjalistycznych; rozpoznawanie i analiza specyficznych potrzeb uczących się języków specjalistycznych i do celów zawodowych; tworzenie materiałów dydaktycznych do nauczania języków zorientowanych zawodowo (zwłaszcza na poziomie zawodowego szkolnictwa ponadgimnazjalnego); język obcy do celów akademickich – swobodne śledzenie wykładu akademickiego w języku obcym, prezentacja wyników projektów badawczych, formułowanie prac zaliczeniowych, w tym: pisanie, argumentacja, złożoność składni; umiejętności językowe na poziomie akademickim – zależność między nimi w języku ojczystym i w językach obcych; kształcenie metodą CLIL.
Problematyka poruszana w czasie konferencji będzie ukazana również z perspektywy projektów programu Erasmus+. Nauczanie i uczenie się języków obcych do celów akademickich i zawodowych jest zarówno warunkiem uczestnictwa w każdej mobilności zagranicznej, ale też jej immanentnym elementem. Podniesienie poziomu kompetencji językowych powinno być zaś efektem końcowym każdego pobytu na stażu lub stypendium w zagranicznej placówce edukacyjnej. Gwarantem sukcesu każdej mobilności studentów jest też odpowiednie przegotowanie i kształcenie nauczycieli języków specjalistycznych i akademickich prowadzących zajęcia w ramach programu Erasmus+.
Ponadto, na stoisku informacyjnym Europass będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystać dokumenty Europass do prezentacji znajomości języków obcych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”Program konferencji oraz rejestracja” style=”outline-custom” outline_custom_color=”#7791ca” outline_custom_hover_background=”#7791ca” outline_custom_hover_text=”#ffffff” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fkonferencje.frse.org.pl%2Fedj2016||target:%20_blank|” button_block=”true”][/vc_column][/vc_row]