Nowy portal internetowy dla sektora edukacji szkolnej
School Education Gateway, nowy portal internetowy, to źródło informacji na temat europejskich inicjatyw edukacyjnych oraz innowacyjnych praktyk. Został on przygotowany z myślą o nauczycielach, pracownikach szkół, ekspertach i organizacjach działających w sektorze edukacji.
School Education Gateway ma przede wszystkim dostarczać informacji na temat inicjatyw podejmowanych na rzecz szkół na szczeblu europejskim. Treści na portalu mają być prezentowane w sposób atrakcyjny, przejrzysty oraz przystępny. Materiały publikowane będą aż w 23 językach. School Education Gateway nie jest jedynie stroną internetową. To również ogniwo łączące europejskie polityki edukacyjne i specjalistów-praktyków w dziedzinie edukacji. Jego użytkownicy będą mieli dostęp do:
- serwisu informacyjnego, gdzie znajdują się wiadomości, publikacje, artykuły ekspertów i poradniki;
- innowacyjnych praktyk, czyli artykułów, w których zebrane są przykłady i inspiracje z różnych europejskich projektów;
- trzech narzędzi mających pomóc osobom składającym wnioski w programie Erasmus+ (katalog kursów doskonalenia zawodowego nauczycieli; oferty dla mobilnych w ramach tzw. mobilności edukacyjnej prezentujące oferty prowadzenia zajęć i pracy w szkole czy też obserwacji pracy za granicą; ogłoszenia publikowane przez osoby poszukujące parterów w celu nawiązania partnerstwa strategicznego).
Dostęp do treści publikowanych na portalu będzie darmowy. Zalogowani użytkownicy będą mogli udostępniać własne materiały oraz zamieszczać komentarze. Nauczyciele, którzy korzystają z programu eTwinning, logując się na School Education Gateway, będą posługiwać się hasłem oraz loginem nadanym w programie eTwinning. Portal internetowy będzie bowiem powiązany z eTwinning, inicjatywą Komisji Europejskiej na rzecz wsparcia internetowej współpracy szkół.
School Education Gateway jest finansowany w ramach Erasmus+. To program UE w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Erasmus+ ma na celu poprawę jakości nauczania i uczenia się w całej Europie. Jego cele oraz priorytety będą również prezentowane na portalu School Education Gateway. W publikowanych materiałach zostanie poruszony m.in. temat wczesnego kończenia nauki czy niedostatecznego opanowania umiejętności podstawowych.