Młodzi gotowi do działania
W połowie lutego zakończyła się pierwsza tegoroczna runda naboru wniosków do Programu Erasmus +. Do Narodowej Agencji wpłynęło ponad 3 tysiące wniosków, z czego prawie 600 dotyczy projektów młodzieżowych. M.in. dzięki takim projektom (np. wolontariat) młodzi ludzie z Polski znajdują się w pierwszej piątce zaangażowanych i najchętniej działających obywateli Unii Europejskiej.
Potencjał polskiej młodzieży jest ogromny. Liczba złożonych wniosków pokazuje, że próbują oni swoich sił w działaniach z obszaru wolontariatu, są otwarci na współpracę i rozwijanie pasji. W ramach realizacji swoich projektów planują międzynarodowe spotkania, seminaria i warsztaty, skupiające uczestników o wspólnych pasjach i zainteresowaniach , co świadczy o ich szczególnej aktywności i zaangażowaniu. . Do Fundacji (FRSE) z prośbą o dofinansowanie projektów o takim charakterze wpłynęło blisko 500 aplikacji.
Wsparcie młodych planują również polskie organizacje pozarządowe. Chcą pomagać tym, którzy decydują się wyjechać za granicę na wolontariat. W ostatnim naborze pojawiło się prawie 70 wniosków, które pozwolą nie tylko wysłać Polaków za granicę, lecz także przyjąć młodych ludzi z innych krajów Unii.
Odrobinę mniejsza konkurencja czeka organizacje związane z edukacją pozaformalną. Do tej pory wpłynęły 42 wnioski na Partnerstwa Strategiczne. Działania związane z rozwojem polityki młodzieżowej chce wspierać 25 instytucji. W obu tych akcjach Polska, w zestawieniach podsumowujących ostatni nabór wniosków, zajęła drugie miejsce.