Komisja Europejska podsumowuje pierwszy rok programu Erasmus+
[vc_row][vc_column][vc_column_text]Pierwszy rok realizacji programu Erasmus+ pokazuje, że program ten – o większym zasięgu i lepiej dostosowany do celów kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu – spełnia pokładane w nim oczekiwania.
Ponad milion osób wzięło udział w ponad 18 tys. projektów finansowanych z programu Erasmus+, który w pierwszym roku finansowania dysponował budżetem wynoszącym ponad 2 mld euro. Bardziej elastyczna współpraca międzysektorowa umożliwia wypróbowanie wielu innowacyjnych praktyk, przyczyniając się do reformowania i modernizacji systemów kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu w Europie.
Tibor Navracsics, unijny komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, stwierdził: „Pierwszy rok funkcjonowania programu Erasmus+ potwierdził, że program ten jest prawdziwym sukcesem. Imponująca liczba uczestników dowodzi, że program znacznie poprawia sytuację młodych osób na rynku pracy – wspiera ich w zdobywaniu nowych umiejętności i doświadczenia oraz przyczynia się do modernizacji europejskich systemów kształcenia, szkolenia i młodzieży. Korzystając z jego popularności, będziemy się starali dotrzeć do jak największej liczby osób o różnych zainteresowaniach, profilach i pochodzeniu społecznym”.
Lepsze możliwości dla większej liczby Europejczyków
W pierwszym roku działalności z programu sfinansowano rekordową liczbę (650 tys.) wspierających mobilność stypendiów dla młodzieży, studentów, praktykantów, nauczycieli, wolontariuszy. W programie Erasmus+ utorowano drogę pierwszym pożyczkom przeznaczonym na realizację pełnych studiów magisterskich za granicą. Po raz pierwszy ze środków programu sfinansowano również projekty wsparcia reform strategicznych oraz projekty w dziedzinie sportu.
Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi statystykami z roku 2014.
Erasmus+ zapewnia swoim beneficjentom większe wsparcie
Studia odbyte za granicą są uznawane w ojczyźnie, a instytucje macierzyste lepiej włączają mobilność nauczycieli i personelu w zintegrowane strategie rozwoju zawodowego.
Zmienia życie, otwiera umysły
Erasmus+ kładzie silny nacisk na promowanie włączania społecznego, aktywności obywatelskiej i tolerancji. Na rok 2016 przeznaczono dodatkową kwotę 13 mln EUR na projekty dotyczące integracji społecznej mniejszości i migrantów oraz grup w trudnej sytuacji społecznej. Program wspiera również inicjatywy zmierzające do poprawy perspektyw zatrudnienia ludzi młodych i ułatwienia ich przechodzenia od etapu zakończenia edukacji do podjęcia pracy. W tym celu m.in. zwiększono możliwości odbywania stażów i praktyk zawodowych.
Hiszpania, Niemcy i Francja najpopularniejsze wśród studentów
Komisja Europejska przedstawia również dane statystyczne dotyczące mobilności studentów i pracowników akademickich w ostatnim roku akademickim (2013/2014). Wynika z nich, że w porównaniu z poprzednimi latami wzięła w nich udział rekordowa liczba studentów (272 tys.) oraz pracowników akademickich (57 tys.). Hiszpania, Niemcy i Francja były państwami najczęściej wybieranymi przez studentów programu Erasmus, którzy wyjeżdżali na studia lub praktyki za granicą.
Nowe badanie regionalnego wpływu programu Erasmus potwierdza, że gdy młodzi ludzie podejmują wymianę, wyjeżdżają na staż lub praktykę zagraniczną, decydują się na studia poza macierzystą uczelnią, znacznie poprawia się ich konkurencyjność na rynku pracy. Szczególnie potwierdza się to w przypadku studentów z południowej i wschodniej Europy.
Zapraszamy do zapoznania się z całym raportem oraz broszurą wydaną przez Komisję Europejską
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11409″ img_size=”medium” onclick=”custom_link” link=”http://ec.europa.eu/education/library/statistics/erasmus-plus-annual-report_en.pdf”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11410″ img_size=”medium” onclick=”custom_link” link=”http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/documents/erasmus-plus-factsheet_en.pdf”][/vc_column][/vc_row]