Sieć EuroPeers
Krajową sieć EuroPeers tworzą młodzi ludzie, którzy uczestniczyli w projektach programu Młodzież Erasmus+ Młodzież i chcą dzielić się swoimi doświadczeniami z rówieśnikami poprzez różnego rodzaju aktywne działania. Zależy nam, żeby udział w projektach międzynarodowych stał się nie tylko ciekawym rozwiązaniem edukacyjnym, ale też trendem, który wspólnie z Wami będziemy rozwijać. To od Was zależy jaki rodzaj działania wybierzecie – spotkania z młodzieżą, a może działalność w social mediach. Wolicie pracować lokalnie w swoim środowisku – świetnie, macie aktywnych followersów na Instagramie – jeszcze lepiej.
Europejska sieć EuroPeers obejmująca sieci narodowe z różnych krajów jest aktualnie w procesie dynamicznego rozwoju. Ideę i strukturę czerpie przede wszystkimz wieloletniego doświadczenia niemieckiej sieci EuroPeers, która od 2005 roku przeszkoliła około 500 osób, które następnie w ramach sieci zrealizowały ponad 700 działań (www.europeers.de).
Zasady współpracy krajowej sieci EuroPeers
Członkostwo w sieci nadawane jest na okres 2 lat. Po ogłoszeniu wyników zorganizowane zostanie kick-off meeting podczas którego opracowana zostanie wspólna koncepcja oraz plan pracy sieci.
Krajowa sieć EuroPeers będzie się stopniowo rozwijała – w ciągu najbliższych lat będą do niej dołączać osoby, które wezmą udział w międzynarodowym szkoleniu EuroPeers.
Działalność sieci jest moderowana i wspierana przez pracowników Narodowej Agencji oraz wybranych do tego celu trenerów.
Narodowa Agencja Programu Erasmus+ będzie wspierała działania EuroPeersów w różny sposób, np. poprzez zapewnienie materiałów informacyjnych i szkoleniowych, wsparcie merytoryczne, zwrot kosztów podróży, organizację spotkań, pomoc ekspertów itp
Komunikacja odbywać się będzie poprzez grupę założoną do tego celu grupę na Facebooku oraz inne narzędzia komunikacyjna planningowe (np. Trello, bądź inna aplikacja – do ustalenia). Z ramienia NA EuroPeersi będą mieć opiekuna, do którego będą mogli zwrócić się z pytaniami i wszelkimi trudnościami związanymi ze współpracą w sieci. Oprócz pracowników Narodowej Agencji, animacją sieci będą zajmować się także wyznaczeni do tego celu trenerzy.
Ideą całej sieci jest jej symultaniczna działalność. Zależy nam na tym, żeby sieć EuroPeersów była widoczna, a życie w projekcie stało się ciekawym młodzieżowym trendem. Członkowie sieci będą zapraszani różnorodne spotkania, seminaria i szkolenia tematyczne, o których będziemy informować na bieżąco. Obowiązkiem każdego Europeersa będzie także udział w krajowych spotkaniach ewaluacyjnych podsumowujących działalność sieci, które będą odbywać się dwa razy w roku. Ciekawe pomysły, wykorzystane metody czy zaproponowane przez EuroPeersów akcje odnoszące się do aktualnych trendów będą prezentowane przez pracowników Narodowych Agencji na spotkaniach sieciowych w Komisji oraz podczas różnego rodzaju wydarzeń. W miarę możliwości najbardziej aktywni Europeersi będą włączani także w działania międzynarodowe, organizowane przez Narodowe Agencje.
- Przygotowanie „Planu działań.”
- Stała działalność online głównie poprzez kanały social media (częstotliwość ustalona podczas spotkania kick-off).
- Udział w krajowych spotkaniach sieci EuroPeers.
- Składanie kwartalnych raportów z działalności (zrealizowane akcje – raporty
z eventów, podsumowania statystyk social media). - Promocja ToolBox’ów na kanałach social media oraz wykonywanie przydzielonych zadań.
- Udział w okresowych „challenge’ach dla EuroPeersów” organizowanych przez Narodową Agencję.
- Dbanie o wizerunek i markę programu Erasmus+ oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji będącej Narodową Agencją Programu Erasmus+.
Członkowie krajowej sieci EuroPeers będą zachęcani do podejmowania różnych działań mających na celu przekazanie wiedzy o programie Erasmus+ swoim rówieśnikom i innym osobom w lokalnej społeczności.
Przykładowe działania:
Współpraca z mediami (artykuły, wywiady, reportaże, itp.):
- Prasa; ciekawe treści mogą być zamieszczane w kwartalniku wydawanym przez FRSE, EDA
- radio
- telewizja
Wykorzystanie mediów internetowych/”social media”:
- tumbr
- vlogi (blogi video)
- Instagram – z rozbudowanymi story
Realizacja różnego typu wydarzeń:
- spotkania informacyjne
- gry miejskie, performance
- udział w różnych wydarzeniach i szkoleniach krajowych
i międzynarodowych organizowanych przez Narodowe Agencje - składanie wniosków do programu Erasmus+
- wystawy
- Europejski Tydzień Młodzieży
- współpraca z bibliotekami
- współpraca ze szkołami
- pomoc w organizacji wydarzeń tematycznych, targów, szkoleń, konferencji realizowanych przez FRSE
Współpraca z Regionalnymi Punktami Informacyjnymi programu Erasmus+ oraz Eurodesk Polska