Rośnie liczba studentów ukraińskich w krajach Grupy Wyszehradzkiej
Migracja studentów ukraińskich do Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier: perspektywa kapitału społecznego – tak brzmi nazwa międzynarodowego programu badawczego prowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych. Jego celem jest zbadanie wpływu, jaki wywierają na Europę Środkowo-Wschodnią studenci pochodzący zza wschodniej granicy.
To pierwsze tego typu kompleksowe badanie w Polsce, a jego ostatnim elementem jest ankieta wypełniana przez studentów. Badacze poszukują odpowiedzi na pytania związane
z wpływem, jaki ukraińscy studenci wywierają na gospodarkę i życie społeczne krajów,
w których podejmują studia. Z prowadzonych przez państwa Grupy Wyszehradzkiej statystyk wynika, że liczebność studentów z Ukrainy znacząco wzrosła w ostatnich latach. Mają na to wpływ m.in. takie czynniki, jak niestabilność ekonomiczna tego państwa oraz efektywne kampanie prowadzone przez uniwersytety krajów, gdzie studenci ci podejmują kształcenie.
Ankieta jest całkowicie anonimowa, a jej wypełnienie zajmuje tylko kilka minut. Odpowiedzi zostaną zakodowane i przeanalizowane z zachowaniem standardów badań naukowych. Wnioski posłużą do przygotowania raportu badawczego, który ukaże się latem tego roku.
Efektem prac będą publikacje podsumowujące zebrany materiał w każdym z czterech krajów. Ukażą się one w języku angielskim na stronie Instytutu Spraw Publicznych
i partnerów latem 2018 r.
ANKIETA: link do ankiety
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Instytutu Spraw Publicznych.