Erasmus+ Bus zaparkował w Sanoku
Projekt „Erasmus+ bus” jest dokładnie w połowie. 19 maja w Sanoku odbył się dziesiąty z dwudziestu wyjazdów zaplanowanych na cały 2017 rok. A na liczniku busa już ponad 5 000 przejechanych kilometrów.
Bus programu Erasmus+ zawitał do województwa podkarpackiego na zaproszenie pracowników Biura Promocji i Współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku. Rektor PWSZ, doc. dr Elżbieta Cipora, otwierając spotkanie powiedziała, że każdy człowiek potrzebuje inspiracji do działania, dlatego każdy powinien się rozwijać, powinien mieć możliwość rozwoju, by nieustannie inspirować siebie i innych. A takie możliwości daje wszystkim ludziom, bez względu na wiek, m.in. program Erasmus+.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały oferty sektorów: Edukacja Szkolna i Młodzież oraz przykłady dobrych praktyk realizowanych w ich ramach. Dodatkowo słuchacze mogli zapoznać się z możliwościami, jakie daje uczestnictwo w programie eTwinning. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele przedszkoli, gimnazjów, liceów i zespołów szkół, Urzędu Miasta i Gminy, Koła Gospodyń Wiejskich, Cechu Rzemiosł Różnych, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Młodzieżowego Centrum Kariery, a także studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Erasmus+ w województwie podkarpackim
W latach 2014-2016 instytucje w województwie podkarpackim złożyły 621 wniosków w programie Erasmus+. Dofinansowanie otrzymało łącznie 277 projektów. Pod względem liczby złożonych i dofinansowanych projektów region zajmuje 9 miejsce w kraju, natomiast biorąc pod uwagę wysokość dofinansowania, województwo podkarpackie znajduje się na 11 pozycji. W powiecie sanockim dofinansowano 24 projekty na 47 złożonych wniosków ‒ z czego aż 11 inicjatyw dotyczyło sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe.
30-lecie programu Erasmus
„Erasmus+ Bus” to nowa propozycja Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Projekt wystartował w styczniu 2017 r. i wpisuje się w kalendarz ogólnopolskich wydarzeń związanych z obchodami 30-lecia działania programu Erasmus. Podczas spotkań eksperci przybliżają priorytety programu, zachęcają do indywidualnych konsultacji oraz pokazują, jak upowszechniać rezultaty projektów edukacyjnych. We wszystkich spotkaniach weźmie udział ok. trzech tysięcy lokalnych liderów oraz przedstawicieli instytucji edukacyjnych. Do tej pory mobilni eksperci odwiedzili Warszawę, Orzysz, Golub-Dobrzyń, Ostrów Mazowiecką, Skałę, Racibórz, Kaczki Średnie, a także Nysę, Lębork i Sanok. Następne spotkanie odbędzie się w Białowieży.