Debata oksfordzka w Poznaniu
Od 23 do 24 lutego 2017 roku w Poznaniu odbyła się konferencja programowa Narodowego Kongresu Nauki organizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicy obrad omawiali kwestie związane z jakością polskiej nauki.
Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była debata oksfordzka pod tezą „Dla podniesienia jakości polskiej nauki należy wprowadzić obowiązek prowadzenia badań naukowych w programach wszystkich stacjonarnych studiów licencjackich i inżynierskich”. Spotkanie, organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu Erasmus+ oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyło się 23 lutego o godz. 16:00 w gmachu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. św. Marcina 78). Spotkanie skierowane było do studentów, doktorantów oraz młodych naukowców.
Dyskusja toczyła się pomiędzy dwoma czteroosobowymi drużynami. Celem debaty było przedstawienie argumentów obu stron sporu w sposób mający przekonać słuchaczy do zajęcia stanowiska „za” lub „przeciw” postawionej tezie. Dyskusja miała ukazać również problem z różnych punktów widzenia. O tym, którą stronę sporu będą reprezentować, poszczególne drużyny dowiedzieli się na godzinę przed debatą.
Marszałek:
- Jan Piosik – Prezes Fundacji Projekty Edukacyjne
Jury:
- Paweł Nowak – Koordynator Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich
- Paweł Stachowiak – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu