Erasmus kończy 30 lat
Ponad 180 000 polskich studentów uczestniczyło w międzynarodowych wymianach programu Erasmus oraz jego następcy, programu Erasmus+. Te największe i najważniejsze programy edukacyjne to nie tylko liczby. To historie konkretnych osób. O tym jak ważną rolę w życiu tysięcy osób – studentów, uczniów, nauczycieli, młodzieży i kadry edukacji dorosłych – odegrały te inicjatywy, dyskutowano podczas uroczystości inaugurującej obchody 30-lecia programu Erasmus.
Studenckie wymiany w ramach programu Erasmus oraz jego następcy, czyli programu Erasmus+, są organizowane w Europie już od 30 lat. – Polacy na takie zagraniczne studia wyjeżdżają od 1998 r. W ciągu tych 18 lat liczba naszych rodaków decydujących się na edukacyjny wyjazd wzrosła ponad dziesięciokrotnie – z 1400 do ponad 14 000 – podsumował dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, podczas inauguracji obchodów, która odbyła się 11 stycznia 2017 r. na PGE Narodowym.
Program Erasmus to nie tylko imponujące liczby, to również historie konkretnych osób, które dzięki wyjazdom rozwinęły swoje umiejętności i odniosły sukces w życiu zawodowym. – Studenci, którzy studiowali lub odbyli staż za granicą mają dwukrotnie większą szansę na znalezienie pracy w ciągu jednego roku od zakończenia nauki w porównaniu do kolegów, którzy nie wyjechali za granicę. Umiejętności przekrojowe, które zdobyli za granicą, takie jak ciekawość świata, inicjatywność, pewność siebie oraz umiejętności językowe zwiększają możliwości zatrudnienia – stwierdziła Jacqueline Pacaud, przedstawicielka Komisji Europejskiej.
Program, który zmienia życie
O tym, jak programy edukacyjne zmieniają życie indywidualnych osób, mówili również sami beneficjenci. – Zdobyłam umiejętność koordynowania projektami oraz pogłębiłam swoją wiedzę na temat zastosowania technik komunikacyjno-informacyjnych do terapii edukacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Było to dla mnie niezwykle fascynujące – wyznała Anna Kwiatkowska, koordynatorka międzynarodowych projektów edukacyjnych realizowanych m.in. w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych.
Erasmus+ bez wątpienia wpływa również na życiowe wybory podejmowane przez beneficjentów. – Ze stypendium wróciłem z nowymi doświadczeniami, którymi kierowałem się, podejmując kolejne decyzje – przekonywał Grzegorz Brzozowski, niegdyś stypendysta Erasmusa, dziś reżyser i dokumentalista. – Bohaterem mojego pierwszego dojrzałego filmu dokumentalnego został Belg, który przyjechał do Polski na wymianę studencką. Gdy go spotkałem, wiedziałem, że czeka go kilka niesamowicie ciekawych miesięcy. Tak powstał film pt. „Dziś w Warszawie, jutro gdzieś w świecie” – dodał.
W uroczystości udział wzięli również dr Piotr Dardziński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Maciej Kopeć, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Jan Widera, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Przedstawiciele Rady Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Erasmus+ Bus rusza w Polskę
Inauguracja krajowych obchodów 30-lecia programu Erasmus odbyła się podczas czwartej edycji Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Programu Erasmus+, który miał miejsce 11 stycznia 2017 r. na PGE Narodowym. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 1000 osób – uczestników unijnych programów edukacyjnych oraz przedstawicieli instytucji, które dopiero planują zrealizować własny projekt edukacyjny.
W ciągu 2017 r. odbędzie się kilkanaście wydarzeń związanych z obchodami 30-lecia programu Erasmus. W tym miesiącu ruszył również projekt „Erasmus+ Bus”, w ramach którego eksperci Narodowej Agencji Programu Erasmus+ będą podróżowali po Polsce, informując o ofercie obejmującej wszystkie sektory programu Erasmus+ i pokazując przykłady dobrych praktyk. Ponadto Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nawiąże w 2017 r. współpracę z naukowcami oraz przedstawicielami instytutów badawczych. Ich celem jest przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań, z wykorzystaniem bogatych archiwów obu instytucji, nad wpływem programów Erasmus oraz Erasmus+ na życie i karierę młodych osób. Wśród inicjatyw, które będą towarzyszyć jubileuszowym obchodom, znajdzie się również multimedialna wystawa, „Run with Erasmus” oraz wydarzenia związane z Europejskim Tygodniem Młodzieży.
Ogólnopolski Dzień Informacyjny Programu Erasmus+ oraz inauguracja zostały objęte honorowym patronatem przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronatu medialnego udzieliły: „Forum Akademickie”, TVP Info oraz Radio dla Ciebie.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu oraz galerii zdjęć z wydarzenia. Na stronie materiałów pokonferencyjnych Akademii Erasmus+ można znaleźć również prezentacje ze spotkań informacyjnych.