Edukacja ponad granicami
1 maja świętowaliśmy dziesiątą rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wraz z Polską do Wspólnoty przystąpiło 9 innych krajów: Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr i Malta. Przewodnictwo w Unii sprawowała wtedy Irlandia i było to największe w historii rozszerzenie Wspólnoty.
Ówczesny premier Leszek Miller mówił wtedy, że “wszyscy mamy prawo czuć się wyjątkowo”. – Tak, jak każdy z państwa, ja też jestem dumny (…). Związujemy nasz los z przyszłością 24 europejskich narodów – mówił Leszek Miller.
Dziesięć lat członkowstwa w Unii Europejskiej to również pasmo sukcesów polskiej edukacji
Jednym z częściej opisywanych efektów integracji z UE stała się możliwość uczestnictwa w edukacyjnych programach wymiany – wśród młodych Europejczyków najbardziej rozpoznawalnym i cieszącym się największą popularnością pozostaje program Erasmus.
Młodzi Polacy chcą się uczyć za granicą. Dzięki działaniu programu Erasmus w naszym kraju prawie 140 tys. studentów z Polski wyjechało na praktyki i stypendia zagraniczne. W pierwszych latach po wejściu do Unii Europejskiej na Erasmusa wyjeżdżało 6 tys. młodych Polaków rocznie, a w ubiegłym roku akademickim było ich ponad 16 tys. Najczęściej wybierane były uczelnie m.in. z Hiszpanii, Niemiec czy Włoch.
Wzrosła też liczba studentów z innych państw unijnych, którzy zdecydowali się przyjechać na studia do Polski. W latach 2003/04-2011/12 sześciokrotnie wzrosła liczba studentów z innych państw unijnych, którzy zdecydowali się przyjechać na studia do Polski – z około 1,5 tys. do niemalże 9 tys. w ostatnich latach. Krajowe uczelnie przyjęły w sumie około 42,6 tys. zagranicznych studentów, głównie z Hiszpanii, Turcji, Niemiec, Portugalii i Francji. Z programu Erasmus chętnie korzystali też pracownicy szkół wyższych – między rokiem akademickim 2003/2004 a 2012/2013 było to w sumie ponad 26,5 tys. wykładowców z Polski. Z możliwości przyjazdu do naszego kraju skorzystało w tym czasie ok. 14 tys. wykładowców zagranicznych. Polska należy dziś do liderów wykorzystania środków dostępnych w ramach programu Erasmus – nasze średnie wykorzystanie budżetu w ostatnich latach wynosiło 99 proc.
Po wejściu do unijnych struktur Polska została włączona w realizację strategii społeczno-gospodarczej i polityki edukacyjnej UE. Strategia zakładała m.in. zwiększenie do 2020 r. odsetka osób z wyższym wykształceniem (Polska zadeklarowała, że będzie to 45 proc. osób w wieku 30-34 lat). Do tej pory Polska odnotowała znaczny – w porównaniu z innymi państwami regionu – wzrost odsetka młodych ludzi z wyższym wykształceniem. W 2003 r. było to ponad 17 proc. osób w wieku 30-34 lata, a w 2012 r. – już ponad 39 proc.
Poza tym dzięki środkom z UE dofinansowano działania związane z budową i modernizacją infrastruktury dla edukacji. Możliwe było m.in. otwarcie nowych przedszkoli, komputeryzacja bibliotek oraz wyposażenie pracowni komputerowych w szkołach. Uczelnie z kolei – dzięki unijnym środkom – mogły m.in. rozszerzać swoją ofertę dydaktyczną czy podnosić kwalifikacje kadry akademickiej. Dzięki funduszom strukturalnym dofinansowano ponad tysiąc inwestycji, w ramach których powstawała lub modernizowana była infrastruktura edukacyjna.
Święto Europy
9 maja Europa obchodzi swoje święto. Dzień Europy obchodzony jest w rocznicę wygłoszenia deklaracji Roberta Schumana, która legła u podstaw integracji europejskiej. W sobotę, 10 maja, ulicami Warszawy przejdzie po raz piętnasty Parada Schumana. Z tej okazji, jak co roku, zapraszamy wszystkich do odwiedzenia namiotu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Miasteczku Europejskim. Będziemy czekać na Was w godzinach 11:00-15:00 z materiałami i praktycznymi informacjami o możliwościach jakie dają europejskie programy edukacyjne.
Sobota, 10 maja 2014. Plac Zamkowy – Krakowskie Przedmieście
Spotkajmy się. Roztańczona Parada przejdzie 10 maja ulicami Warszawy.
Parada Schumana w tym roku pod ukraińska flagą. Razem z nami także DJ Wika, przebojowa, najstarsza w Polsce didżejka, studenci programu Erasmus, kórzy wyślą w niebo setkę kolorowych balonów. Nie zabraknie szczudlarzy, tancerzy, kolorowych strojów, dołączą do nas także goście m.in. z Włoch, Niemiec, Turcji, Estonii, Francji, Litwy, oraz kluby europejskie z całej Polski.
START w sobotę 10 maja o godz. 12:00 na Krakowskim Przedmieściu, spod św. Anny przejdziemy dalej Krakowskim Przedmieściem do ulicy Królewskiej, następnie ulicą Moliera, Senatorską i Miodową aby wrócić na Krakowskie Przedmieście do Miasteczka Schumana.
Stawcie się na Paradzie Schumana, weźcie transparenty i flagi w ręce! Zapraszamy!
A już niebawem… wybory
Studentka, projektanci, przedsiębiorczyni, farmer… To kilkoro z ponad 400 milionów Europejczyków, którzy w majowych wyborach europejskich (22-25 maja) zdecydują, kto pokieruje Europą. “Mamy szansę być częścią czegoś naprawdę wielkiego. (…) Musimy być częścią wspólnoty i głosować” – mówi emerytowany architekt krajobrazu – Ricardo. Więcej o nim i pozostałych wyborcach w materiałach wideo przygotowanych przez Parlament Europejski.
W majowych wyborach europejskich wyłonimy nowych parlamentarzystów, którzy będą nas reprezentować przez najbliższe pięć lat. Od wyniku wyborów zależeć będzie także to, komu przypadnie stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Wyborcy zatem mają tym razem znacznie więcej praw i wybiorą, kto pokieruje Europą.
Zobacz dlaczego Aliki, Jens i Sedsel, Magdalena, Trish, Ricardo, Vadims i Dina, Tom oraz Wegene i Rudi zdecydowali się wziąć udział w wyborach europejskich.
Daj się zainspirować i zagłosuj!