Projekty mobilności osób młodych i osób pracujących z młodzieżą
Mobilność osób młodych – wymiany młodzieżowe
Są to spotkania edukacyjne co najmniej dwóch grup młodzieży z rónych krajów. Projekty mogą być poświęcone dowolnemu tematowi, który interesuje młodzież, a jednocześnie jest zgodny z priorytetami programu Erasmus+ i wykorzystuje metody edukacji pozaformalnej. Szczególny nacisk kładziony jest na inicjatywę młodzieży oraz jej aktywny udział na wszystkich etapach realizacji projektu. To czas na zdobywanie doświadczeń poza murami szkoły czy uczelni. Młodym ludziom muszą towarzyszyć pełnoletni liderzy.
Wymiana może trwać od 5 do 21 dni, nie licząc czasu podróży. Projekty mogą trwać od 3 do 24 miesięcy.
Kto może uczestniczyć w projekcie?
W Wymianach młodzieżowych: młodzież w wieku 13-30 lat z co najmniej dwóch państw, z których przynajmniej jedno jest krajem programu. Minimalna liczba uczestników projektu wynosi 16 osób, maksymalna 60 osób.
Mobilność osób pracujących z młodzieżą
Ta akcja umożliwia rozwój umiejętności i podniesienie kwalifikacji osób, które pracują z młodzieżą. Daje też szansę wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami i instytucjami, które zajmują się młodzieżą w czasie wolnym od nauki. W ramach projektu można uzyskać wsparcie na organizację szkoleń, wizyt studyjnych, seminariów, spotkań oraz staży (trwających od dwóch dni do dwóch miesięcy, z wyłączeniem czasu podróży).
Projekty mogą trwać od 3 do 24 miesięcy.
Kto może uczestniczyć w projekcie?
W Mobilności osób pracujących z młodzieżą: osoby pracujące z młodzieżą i działające na jej rzecz (nie ma limitu wieku): instruktorzy, wychowawcy, pedagodzy, wolontariusze, liderzy nieformalnych grup i inicjatyw, opiekunowie świetlic itd.
Projekt może być zrealizowany we współpracy minimum 2 instytucji z 2 różnych krajów, a udział może wziąć maksymalnie 50 osób.
Wolontariat Europejski
Projekty wolontariatu można realizować obecnie w ramach programu Europejski Korpus Solidarności. Więcej informacji: www.eks.org.pl.