Mobilni Korespondenci FRSE

W ramach projektu „Mobilni Korespondenci FRSE” Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nawiązała współpracę z 20 dziennikarzami w całej Polsce . Przygotowane przez nich reportaże, wywiady, relacje z regionalnych konferencji tematycznych FRSE i innych wydarzeń publikowane są na łamach kwartalnika „Europa dla Aktywnych” i w fundacyjnych serwisach internetowych.

Dlatego też mobilni korespondenci regularnie odwiedzają beneficjentów programu Erasmus+, animatorów działań edukacyjnych i uczestników wymian międzynarodowych. Spotykają się z wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności, zarówno z tymi, którzy wyjechali na wolontariat za granicę, jak i wolontariuszami z innych krajów goszczącymi w Polsce.

Jest to dla nich wyjątkowa możliwość do zaprezentowania przykładów dobrych praktyk szerszej publiczności i zainspirowania innych do realizacji projektów edukacyjnych.

 

Prowadzisz projekt finansowany przez program Erasmus+? Zaproś naszego korespondenta!

Pisz: mobilni@frse.org.pl

Dolnośląskie
Alina Gierak
Dziennikarka z czterdziestoletnim doświadczeniem. Pisała do wrocławskich gazet „Słowo Polskie” oraz „Gazeta Wrocławska”. Szefowała oddziałom „Gazety Wrocławskiej” w Wałbrzychu oraz w Jeleniej Górze. Autorka wielu reportaży m.in. cyklu tekstów o biedaszybach w Wałbrzychu, wielkiej powodzi z 1997 roku, kultowym schronisku „Samotnia” w Karkonoszach, porcelanie z Bolesławca, która robi furorę wśród amerykańskich żołnierzy i wielu innych. Przeprowadzała wywiady między innymi z Jackiem Kuroniem, prof. Władysławem Bartoszewskim, Tadeuszem Mazowieckim i Donaldem Tuskiem (gdy jeszcze nie był premierem).
Dolnośląskie/Praga
Ula Idzikowska
Dziennikarka i reporterka. Absolwentka filologii niderlandzkiej, literatury porównawczej i dziennikarstwa śledczego. W ramach programu Erasmus+ była na wymianie studenckiej w belgijskiej Gandawie. Publikuje w Tygodniku Powszechnym, nieregularniku reporterskim Non/fiction i holenderskich mediach. Zajmuje się tematyką społeczną i migracją.
Lubelskie
Agnieszka Bąk
Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UMCS. Przez 3 lata reporterka kultury w Akademickim Radiu Centrum, gdzie współprowadziła magazyn filmowy „Jak się patrzy” i audycję „Czy wypada?” o savoir-vivre oraz tworzyła cykle „#Slowlife” o ekologii i „No co ty nie powiesz?” o języku polskim. Obecnie współtworzy audycję filmową „Kino w Eterze” w Radiu Freee. Od niedawna współpracuje z Fundacją Sempre a Frente przy realizacji projektu „Las rozwoju”.
Lubelskie
Anna Kurzępa
Dziennikarz Telewizji Polskiej Oddział w Lublinie (wydawca, reporter i prezenter „Panoramy Lubelskiej” oraz innych programów informacyjnych i publicystycznych emitowanych w TVP Lublin, TVP Regionalnej, TVP INFO, programie 1 i 2 TVP oraz TVP Polonia). Posiada bezterminową kartę ekranową TVP. Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień: I nagrody w kategorii news 13 Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP S.A, dwukrotna laureatka konkursów dla dziennikarzy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, zdobywczyni nagrody Głównego Inspektora Pracy za propagowanie profilaktyki bezpieczeństwa pracy, zdobywczyni II nagrody w kategorii programów telewizyjnych konkursu Dziennikarz Medyczny Roku Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia za 2018 rok.
Lubuskie
Alicja Jóźwicka
Filolog z wykształcenia, przez 8 lat związana z lubuskimi tygodnikami i portalami regionalnymi. Zawodowo zajmuje się pisaniem, fotografią, marketingiem i ubezpieczeniami.
Łódzkie
Maciej Kałach
Na co dzień zajmuje się dostarczaniem wiadomości o szkołach i uczelniach czytelnikom „Dziennika Łódzkiego”, największej gazety województwa. Nagrodzony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w konkursie EDUinspiracje Media 2018 – za wywiad opublikowanych na łamach „Dziennika Łódzkiego” z łodzianinem, dla którego studencki wyjazd na Erasmusa stał się początkiem międzynarodowej kariery badacza mózgu. Ma też doświadczenie w pisaniu tekstów reklamowych.
Małopolskie
Karolina Rodacka
Dziennikarka działająca w trybie wolnego strzelca. Współpracuje z internetowym wydaniem Przekroju, Holistic News, Magazynem Kontakt, Dziennikiem Polskim, magazynem Fabularie. Autorka reportaży oraz wywiadów dotyczących praw człowieka, nieoczywistych aspektów konfliktów, projektów fotograficznych, oddolnych inicjatyw społecznych, mniejszości a także kwestii związanych z Iranem. Absolwentka iranistyki na UJ oraz rocznego studium fotograficznego. W przeszłości związana zawodowo z kilkoma organizacjami pozarządowymi działającymi w obrębie wolontariatu oraz zarządzania różnorodnością w biznesie.
Mazowieckie
Jędrzej Dudkiewicz
Dziennikarz, publicysta. Stały współpracownik portalu organizacji pozarządowych NGO.pl. Publikował (lub wciąż publikuje) m.in. w „Polityce”, „Newsweeku”, „Dzienniku. Gazecie Prawnej”, Krytyce Politycznej, Oko.press i Magazynie „Kontakt”. Interesuje się filmami, serialami, książkami, polityką i piłką nożną.
Mazowieckie
Michał Radkowski
W mediach pracuje od 14 lat. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” oraz jej stołecznym wydaniem. Pisze reportaże społeczne i miejskie. Pracował też w telewizji TTV, portalu Gazeta.pl oraz serwisie internetowym MetroWarszawa.pl jako wydawca i dziennikarz. Przez wiele lat był prezenterem, wydawcą, dziennikarzem i reporterem radiowym (Radio Kolor, Radio Eska, Radio Warszawa).
Mazowieckie
Martyna Śmigiel
Dziennikarka od kilku lat związana z „Gazetą Wyborczą”, pisze o Warszawie i sprawach społecznych. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz – dzięki programowi Erasmus – na University College London. Laureatka konkursu na reportaż „Dzień w Zjednoczonej Europie” organizowanego przez Komisję Europejską i Instytut Reportażu.
Opolskie
Agnieszka Nowak
Absolwentka marketingu i zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i filologii germańskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Stypendystka Programu Erasmus+ i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Autorka publikacji naukowych i popularno-naukowych dotyczących turystyki, zarządzania i marketingu. Współpracuje z TTG Dziennik Turystyczny i TTG Wiadomości Gospodarcze. Członek Stowarzyszenia Polskich Mediów oraz Stowarzyszenia Ekspertów Turystyki.
Podkarpackie
Grzegorz Michalski
Absolwent Dziennikarstwa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Współpracował z serwisem dlastudenta.pl. Był redaktorem naczelnym największego w Krakowie magazynu dla studentów „Manko”. Zaangażował się w działania ogólnopolskich kampanii: „Polska bez dymu”, „Lokal bez papierosa”. Uczestnik kilku edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz festiwalu OFF Camera. Od czterech lat z powodzeniem tworzy lokalny tygodnik „Fakty Jasielskie”, współpracuje z portalem nowiny24.pl.
Podlaskie
Eleni Kryńska
Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W ramach programu Erasmus+ przebywała na wymianie studenckiej na Słowacji. Zwyciężczyni międzynarodowego konkursu Youth4Regions Media Programme Competition 2017 za artykuł o funduszach unijnych. Obecnie współpracuje z „Kurierem Podlaskim – Głosem Siemiatycz”.
Pomorskie
Justyna Michalkiewicz-Waloszek
Dziennikarka i producentka filmowa. Absolwentka socjologii, kulturoznawstwa i dziennikarstwa. W ramach programu Erasmus+ przebywała na wymianie studenckiej w Rydze. Wyreżyserowała cykl filmików dokumentalnych „W bliskim kadrze” przedstawiający ośmiu bohaterów z intrygującymi pasjami. W pomorskim stowarzyszeniu „Nasza Droga Do Kina” działa na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej.
Pomorskie
Barbara Szymańska
Psycholog, doradca zawodowy, konsultant. Realizatorka projektów badawczych, edukacyjnych, rozwojowych. Autorka artykułów i publikacji z obszaru psychologii, doradztwa zawodowego, rynku pracy.
Śląskie
Łukasz Grzesiczak
Absolwent filozofii UJ, doktorant w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dziennikarz i redaktor. Publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej" i tygodniku "Przegląd
Świętokrzyskie
Agnieszka Kozłowska-Piasta
Autorka tekstów m.in. do: dziennika „Gazeta Wyborcza”, portalu „Wici.Info”, miesięcznika „Projektor”, www.e-teatr.pl (Nowa Siła Krytyczna), „Made in Świętokrzyskie”. Przeprowadziła wywiady z reżyserką Agnieszką Holland, jazzmanem Włodkiem Pawlikiem oraz wybitnymi fotografami: Pawłem Pierścińskim i Januszem Buczkowskim. Rozmawiała też z frontmanem zespołu Raz, Dwa Trzy Adamem Nowakiem i ekipą Kabaretu Moralnego Niepokoju.
Warmińsko-Mazurskie
Maciej Zasada
Politolog i dziennikarz. Uczestnik programu Erasmus+, w ramach którego studiował nauki o polityce, na Universita' degli Studi di Bari (Włochy) oraz odbył staż jako asystent w placówce telewizyjnej VIDEOUNO, Matera (Włochy). Stypendysta Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego w Bundestagu w Berlinie (Internationales Parlaments Stipendium IPS) praz stypendysta European Journalism-Fellowships at the International Center for Journalism of the Freie Universitaet Berlin. Dwukrotny stypendysta polsko-niemieckiego programu International Journalists' Programmes, podczas którego w 2011 roku odbył staż w dzienniku „Die Welt”, a w 2016 roku w „Der Tagesspiegel”. Zwycięzca Europejskiego Konkursu dla Młodych Dziennikarzy „European Young Journalist Award 2009”.
Wielkopolskie
Jacek Łosak
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży monitoringu i analiz medialnych. Na stałe współpracuje z magazynem „Sport&Bussines 360” i portalem MMARocks.pl, prowadzi również własny serwis poświęcony zagadnieniom łączącym świata sportu i biznesu, a w wolnych chwilach pisze opowiadania. Przeprowadził wywiady z takimi postaciami jak: Paweł Nastula, Marek Kamiński, Mateusz Borek, Andrzej Janisz czy Mamed Khalidov.
Zachodniopomorskie
Michał Kaczmarek
Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, kierunek Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Dziennikarz Radia Plus Szczecin i portalu wszczecinie.pl. Współpracuje także z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przy organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych. Pasjonat letnich festiwali muzycznych i koncertów.