SElfie+ promuj i inspiruj

Już po raz drugi Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nagrodziła autorów najciekawszych i najbardziej inspirujących zdjęć ilustrujących działania projektowe.  W spotkaniu SElfie+ PROMUJ I INSPRUJ!, podczas którego wręczono nagrody, udział wzięło ponad stu beneficjentów programu Erasmus+ Edukacja szkolna.

SElfie+ to inicjatywa skierowana do beneficjentów sektora edukacji szkolnej. Wyróżniając najciekawsze, przedstawione w kreatywny sposób działania realizowane podczas projektów chcemy inspirować i promować dobre praktyki. Do konkursu zgłaszano zdjęcia, które nazwać można wizytówkami projektów – ich selfie. Spotkanie, które odbyło się 22 kwietnia, rozpoczęło się od uroczystego wręczenia nagród w tegorocznym konkursie SElfie+. W tym roku laureaci zostali wyłonieni w dwóch kategoriach: Local Leader SElfie+ oraz Mobility Project SElfie+.

Lokalni liderzy

Każde duże działanie, proces rozpoczyna się od małego kroku. Doceniamy wszystkich, którzy pracują na rzecz lokalnych społeczności – poszerzają wiedzę praktyczną młodych osób, otwierają dla mieszkańców nowe możliwości rozwoju, integrują i wspierają. Bycie liderem to trudne zadanie – stanie na czele wiąże się z odpowiedzialnością za podejmowane działania. Jesteśmy przekonani, że projekty wyróżnione w tej kategorii konkursu doskonale sobie z nim poradziły. Zawód szyty na miarę – zdjęcie zgłoszone przez gimnazjalistów z Łukowa – pokazuje jak poprzez realizację projektu Erasmus+ można poznać gałęzie przemysłu biotechnologicznego, teleinformatycznego czy medycznego, ich zawody oraz warunki jakie trzeba spełniać aby zdobyć konkretny zawód. Poprzez dzielenie się z partnerami projektu wynikami badań uczniowie poszerzają swoje horyzonty, inspirują i rozwijają kompetencje językowe. Z kolei konińscy gimnazjaliści poprzez realizowany projekt Przekraczanie granic. Nowe podejście do integracji oswajają swoich rówieśników z tematem niepełnosprawności. Nauczanie może być fascynującą przygodą i odkrywaniem tajemnic. Takie zalety ma metoda IBL (Iquiry Based Learning). Nauczyciele z Suchej Beskidzkiej realizujący projekt, którego celem jest doskonalenie umiejętności stosowania tej metody, przygotowują dla swoich uczniów szereg ciekawych doświadczeń. Uczymy się od siebie to tytuł zdjęcia pokazującego pracę uczniów nad organizacją punktu bookcrossingu. Zadanie ma na celu urozmaicenie oferty biblioteki szkolnej oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę.

Mobilność w programie Erasmus+

W kategorii Mobility Project SElfie+ wyróżniliśmy dwa zdjęcia. Pierwsze przedstawia uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Obornikach Śląskich, którzy podglądali pracę mechaników samochodowych w greckiej szkole zawodowej. Drugie pokazuje uniwersalną metodę nauki we wszystkich krajach – uczenie przez zabawę. W tym przypadku poprzez grę planszową. Tytuł zdjęcia Gry planszowe łamią granice jest w pełni uzasadniony.

Inspiracje podczas szkoleń

W drugiej części spotkania wszyscy uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w trzech szkoleniach tematycznych dotyczących promocji projektów edukacyjnych i ich rezultatów. Podczas pierwszego, które zostało zatytułowane Promowanie projektów za pomocą narzędzi internetowych, uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad tym, co warto promować w projektach i jak to robić. Była to również okazja do poznania przykładów i efektywnych sposobów promowania projektów z wykorzystaniem internetu i telefonów komórkowych. Kolejne szkolenie dotyczyło zagadnień związanych z prawem autorskim. Podczas warsztatu zostały poruszone m.in. kwestie udostępniania rezultatów projektów edukacyjnych na otwartych licencjach. Uczestnicy spotkania wzięli również udział w warsztatach eTwinning, w czasie których zaprezentowana została platforma i praktyczne wykorzystanie dostępnych na niej narzędzi. Ponadto przedstawiona została oferta doskonalenia zawodowego, dostępna dla każdego zarejestrowanego w programie nauczyciela.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, a wszystkie osoby realizujące projekty w programie Erasmus+ Edukacja szkolna zachęcamy do dzielenia się swoimi projektami, zdjęciami z ich realizacji na platformie SElfie+.

SElfie+ 2016

Zobacz inne Aktualności

Erasmus+

Ankieta dotycząca oceny modelu finansowania w programie [...]

Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Ecorys, międzynarodową firmę badawczą, w imieniu Dyrekc[...]
Edukacja Szkolna

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w konkursie 2021 w A[...]

Serdecznie zapraszamy na spotkanie na platformie ZOOM wszystkich zainteresowanych programem Erasmus+, którzy zamierzają [...]
Edukacja Szkolna

Dni otwarte Edukacja Szkolna – Akcja 1 – online

W dniach 29 kwietnia oraz 5 maja 2021 zapraszamy na Dni Otwarte dla osób chcących złożyć wnioski w tegorocznej edycji ko[...]